Heri Haber

Çorum’ da Bunları Biliyormusunuz?

Çorum’da Otobüs kartınızdaki bakiyeyi, otobüsünüzün nerde olduğu ve daha pek çok şeyi cep telefonunuzdan öğrenebildiğinizi biliyor muydunuz?

Çorum’ da Bunları Biliyormusunuz?
12 Mart 2016 - 13:58 'de eklendi.

Çorum’da Otobüs kartınızdaki bakiyeyi, otobüsünüzün nerede olduğu ve daha pek çok şeyi cep telefonunuzdan öğrenebildiğinizi biliyor muydunuz?

Artık şehiriçi otobüslerle ilgili her şey cepte

Otobüs kartınızı cep telefonunuza yaklaştırın ve kartınızda kalan bakiyenizi öğrenin.

Çorum’da popüler ulaşım aracı olan şehiriçi otobüsler artık cebe girdi. Cep telefonlarından şehiriçi otobüslerle ilgili pek çok şey yapılabiliyor. Android telefonlarda bulunan ve googleplay’dan indirilen “Çorum Ulaşım” isimli uygulama sayesinde artık otobüsünüzün size ne kadar yakın olduğunu, otobüs kartınızdaki bakiyenin ne kadar olduğunu ve daha pek bilgiye bu uygulama sayesinde ulaşabiliyorsunuz. İşte uygulama hakkındaki detaylı bilgiler

NFC ile bakiye öğrenme

Eğer ki telefonunuzun NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliği varsa yapmanız gereken NFC özelliğini açmak ve kartı telefonunuza yaklaştırmak. Bu sayede en son ne zaman kartınızla otobüse bindiğiniz, kartın geçerlilik süresi, güncel bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

Yetkili bayi ve kart merkezleri

Cep telefonunuzdan Çorum Ulaşım uygulaması sayesinde kart dolum yapabileceğiniz en yakın noktaları harita üzerinde görebiliyorsunuz. Cep telefonunuzun “Konum” sekmesini aktif ederek size en yakın kart dolum ve jeton alabileceğiniz noktalar 3D harita ile gösteriliyor.Otobus-Duraklari-dsc0017-29lzsddv

Ücret tarifesi ve hat saatleri

Android İşletim Sistemlerinde bulunan GooglePlay mağazasından indirebileceğiniz “Çorum Ulaşım” uygulaması sayesinde güncel otobüs fiyatlarını da öğrenebiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yol güzergahında bulunan otobüs hattını seçip sorgula butonuna basarak, ne kadar bir ücret ile seyahat edebileceğinizi de kolaylıkla bu uygulama sayesinde öğrenebiliyorsunuz.

Otobüsüm Nerede?

Belki de birçok vatandaşımıza ilaç olacak bu özellik sayesinde gitmek istediğiniz yere giden otobüsün durağa ne zaman geleceğini, nerde olduğunu ve nerelere uğrayacağını da bu uygulama sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Telefonunuzun “Konum” sekmesi aktif ise cep telefonunuz sayesinde ilk olarak yeriniz tespit ediliyor ve otobüsün size en yakın durağa yönlendiriliyorsunuz. Durakta iken istikametinizde bulunan otobüs hattının nerede olduğu ve tahmini geliş süresi de size bildiriliyor. Uydu haritası sayesinde otobüsünüz hareketlerini de bu uygulama sayesinde görebiliyorsunuz.

Akıllı Durak

Bu sekme sayesinde size en yakın durakları görebiliyorsunuz. “Konum Belirle” sekmesine basarak yeriniz tespit ediliyor ve size en yakın durak tarif ediliyor. Eğerki durağı kendiniz tespit etmek isterseniz de durağın adını girerek otobüsünüz hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Sürekli güncellendiği için çok az bir sapma ile sizi bilgilendiren uygulamanın 5 binden fazla kullanıcı tarafından indirildiği de gözlerden kaçmadı.

otobus_kli3İletişim

Özellikle otobüs şoförlerinin davranışlarının şikayet edilebilmesi için konulduğu tahmin edilen iletişim sekmesi sayesinde otobüs firması yetkililerine ulaşmanız kolay oluyor. Otobüs yetkililerinin adreslerinin ve telefon numaralarının bulunduğu sekme de mail adresi de bulunuyor.

Düşük Bakiye Hatırlatma

Yine NFC özelliği ile otobüs kartınızı cep telefonunuza okuturak (Telefonunuz arkasına kartını yaklaştırarak) kartınızın bilgilerine ulaşıyorsunuz. Buradan kartınıza alt limit belirleyerek kartınızdaki paranın belirlediğiniz alt limitin altına düşmesi halinde cep telefonunuzdan uyarı mesajı alıyorsunuz. Ayrıca bu sekmeden uygulama güncelleştirme haberlerini, şehir ulaşım haberlerini de öğrenebiliyorsunuz. Bu haberler için kartınızı telefonunuza okutarak veya dolum fişi üzerinde bulunan 8 veya 14 karakterli Kart ID’si gerekiyor.

Uygulama hakkında diğer bilgiler

Uygulama Türkiye’deki ulaşım yazılım devlerinden Asis Elektronik tarafından yazılmış. Boyutu 4.33 MB. Uygulamanın şu anki sürümü 1.1.

Beklentiler

Yapılan uygulamanın vatandaşlar tarafından ne kadar bilindiği tartışılsa da uygulama ile ilgili olarak diğer büyük şehirlerdeki yapılan yeniliklerin örnek alınması gerekiyor. Bu özelliklerden en önemlisi ise telefonlarda bulunan NFC özelliği sayesinde kart kullanmadan cep telefonu ile binim yapmak. Türkiye’nin pek çok ilinde bulunan bu sistem sayesinde vatandaşlar telefonlarını kart okuyucuya yaklaştırarak uygulamada bulunan liralarını kullanabiliyorlar.

Ayrıca büyük illerde bulunan kredi kartı ile Cep Telefonunda bulunan uygulamaya lira yükletmek de çokça kullanılan bir yöntem olarak biliniyor.

Kredi kartıyla binimlik ise şu anda Çorum’da imkansız görünüyor. Antalya ve Konya başta olmak üzere başlatılan kredi kartı ile binimler olsa da Çorum’a gelmesi uzun bir zaman alacağa benziyor. Her bir yolcuda otobüste bulunan data terminali sorgulama yapamayacağından veya uzun zaman alacağından kredi kartından binim yapılamıyor. Lakin dolum merkezlerinde ise kredi kartının kullanılması birçok vatandaşı rahatlatacağa benziyor. Hatta karta dolum için belirlenen bir internet sitesinden vatandaşların kendi kredi kartları ile otobüs kartlarına belirledikleri miktar kadar yükleme yapması da hem kendileri hem de sevdikleri için büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle yetersiz bakiye ve kart dolum merkezlerindeki yığılma da önlenmiş olacaktır.

Otobüs içinde bulunan kameralar internet ortamına aktarılması konusunda da birçok vatandaş istek de bulundu. Özellikle kız babalarının gece geç saatlere kadar çalıştıklarının altını çizen vatandaşlar, çocuklarının otobüste olup olmadıklarını merak ettiklerini ve balkon, pencere kenarlarında çocuklarını beklediklerini söylediler. Kendilerine ulaşılamadığı anlarda, internetten çocuklarını görerek rahat nefes alacaklarını belirten vatandaşlar, bu uygulamanın da hayata geçmesini istediler.

Ayrıca vatandaşlar otobüs ile ilgili detaylı bilgiyi de yine cep telefonlarında öğrenmek istiyorlar. Aracın plakası, hat numarası ve şikayet kutusu gibi özelliklerinde yine uygulamaya ek olarak yapılmasını isteyen birçok vatandaş, uygulamanın daha da geliştirilmesi kararında.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER