Heri Haber

‘Türkiye’de 25 Bin Ziraat Mühendisi İşsiz’

Ziraat Mühendisleri Odası İl temsilcisi Necati Gül, 25.000 Ziraat Mühendisinin işsiz olduğunu belirterek Çorum Milletvekillerinden destek talep etti.

‘Türkiye’de 25 Bin Ziraat Mühendisi İşsiz’
13 Temmuz 2016 - 15:34 'de eklendi.

Ziraat Mühendisleri Odası İl temsilcisi Necati Gül, 25.000 Ziraat Mühendisinin işsiz olduğunu belirterek Çorum Milletvekillerinden destek talep etti.

Hükümet tarafından hazırlanarak TBMM`ne sunulmuş olan “Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı”, 29 Haziran 2016 tarihinde, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu`nda, eleştiri ve öneriler hiç dikkate alınmadan Hükümet`ten geldiği şekliyle kabul ettiklerini belirterek konu ile ilgili açıklama yaptı.

“Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısının genel gerekçesinde nitelikli yabancı çalışan vurgusu tekrar tekrar belirtilmekte ancak bu niteliklerin neler olduğu, nasıl ölçüleceği, nasıl denetleneceğine dair hiçbir akılcı, bilimsel, nesnel ölçüt, kural ve koşul öngörülmemiştir.
Kaldı ki bizler bu ülkenin mühendisleriyiz. Ziraat Fakültelerinde 20.000’in üzerinde öğrenci öğrenim görmekte; her yıl 5000 kişi Ziraat mühendisi olarak mezun olmaktadır. 25.000 Ziraat Mühendisi işsizdir.” Diyen Gül, şöyle devam etti;

“Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı yasalaşırsa işsizlik daha da artacak, mesleki nitelik ve haklar aşınacak, hak kayıpları yaşanacak, ülkemiz sahte mühendis ve mimar ile dolacak ve mesleğimiz ile birlikte ülkemiz büyük bir darbe alacaktır.

Ülke vatandaşlarına tanınmayan haklar yabancı çalışanlara tanınamaz!

Mesleğimiz ve geleceğimiz ile oynanmasına izin verilmesin!

İşsiz kalmak, düşük ücretlerle çalışmak istemiyoruz!

Diplomalı ve “nitelikli” işsiz olmak istemiyoruz!

Bizler bu ülkenin mühendisleri olarak Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı`nın Geri Çekilmesini hükümetten talep ediyor; başta Çorum Milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerinden destek bekliyoruz.

Ayrıca meslektaşlarımızdan http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=26197&tipi=17&sube=0 adresinde yayınlanan dilekçeyi 0 312 420 65 14 numaraya bir mühendis olan Başbakanımız Binali Yıldırm Bey’e fax etmelerini istiyoruz.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
‘Sayın Başbakan Acilleri Ziyaret Etsin’

İsmail Kakaç’ta Yaz Spor Okulu Devam Ediyor

Körücek’te Dayanışma Pikniği

Kapat