Heri Haber

‘SGK, Hükümetin Çabalarına Çelme Takıyor’

Çorum Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hükümetin çabasına çelme taktığını söyledi.

‘SGK, Hükümetin Çabalarına Çelme Takıyor’
11 Temmuz 2017 - 7:37 'de eklendi.

Çorum Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necati Gül, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hükümetin çabasına çelme taktığını söyledi.

Sosyal güvenliğin, toplumu tüm bireyleri için temel bir hak olduğunu belirten Gül, “2012 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) arasında imzalanan, ücretli çalışan Ziraat Mühendisi ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek SGK’ya iletilen asgari ücretin altında olmaması için gerekli tedbirlerin alınması ile düşük ücretli ve kayıt dışı çalıştırılmanın önlenebilmesine olanak tanıyan protokol Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek taraflı olarak feshedildi” dedi.

Bu fesih, ücretli çalışan Ziraat mühendislerinin kazanılmış haklarının ellerinden alınması anlamını taşıdığını vurgulayan Gül, konu ile ilgili açıklamasına şöyle devam etti;

“ Sosyal Güvenlik Kurumunun gerçekleştirdiği tek taraflı fesih ile piyasa tarafından belirlenmiş düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilerek reel ücret yerine asgari ücret üzerinden prim yatırılabileceği için Ziraat Mühendislerinin geleceği karartılacak, emeklilik haklarım gasp edilecektir. Ayrıca protokolün feshi nedeniyle eksik prim bildirimlerinden dolayı ülkemiz gelir kaybına uğratılacak, Sosyal Güvenlik Kurumu açıkları daha da artacaktır.

Yakın zamanda ilimizde de Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yürütülen Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Ediyor projesi düzenlenirken, hükümet ve hükümet temsilcileri bu konuda var gücü ile mücadele ederken Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının bu tutumu açıkça hükümetin çabasına çelme takmaktan başka bir şey değildir. Bu durumu hükümet görmeli ve tez zamanda bu duruma müdahale etmelidir.

TMMOB ile imzalanan protokole konu olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 100. maddesi ile 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nun 13. ve 14. maddeleri halen yürürlüktedir. Bu nedenlerle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek taraflı olarak gerçekleştirilen protokol fesih işleminin geri alınmasını ve gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, ücretli çalışan Ziraat mühendislerinin hak kayıplarının bir an önce giderilmesi talebimizdir. Ayrıca başta Ziraat Mühendisleri olmak üzere tüm mühendis arkadaşları çözüme katkıda bulunmak adına ZMO wep sayfasında bulunan dilekçeler ile SGK itiraz etmeye davet ediyorum”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat