Heri Haber

Mahmut Tunaboylu Anıldı

Gazeteci-Yazar merhum Mahmut Tunaboylu, doğumunun 64. yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Mahmut Tunaboylu Anıldı
18 Ocak 2018 - 14:13 'de eklendi.

Gazeteci-Yazar merhum Mahmut Tunaboylu, doğumunun 64. yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti, Mahmut Tunaboylu’nun vefatının 16. yılı nedeniyle dün Ulu Mezarlık’ta anma programı düzenledi.

Anma programına CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, Cemiyet Başkanı Şevket Erzen, Başkan Yardımcısı Bülent Özkaleli, Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Mebet ve Taner Şimşek, gazeteci ve yazarlar ile Çorumlu sanat dostları katıldı. Cemiyet Başkanı Şevket Erzen ise Konya’daki programı nedeniyle anma etkinliğine katılamadı.

Tunaboylu ailesinin de hazır bulunduğu program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Karakeçili Camii emekli İmam Hatibi FikrettinÇıplak’ın yaptığı duanın ardından Gazeteci-Yazar Mahmut Tunaboylu’nun kabrine ailesi ve sevenlerince karanfil bırakıldı.

Anma programına katılanlara hitaben kısa bir selamlama konuşma yapan Cemiyet Başkanı Şevket Erzen, “Mahmut Tunaboylu eserleriyle yaşıyor” dedi.

Herkesin bir gün hayata veda edeceğini belirten Şevket Erzen, “Önemli olan iyilikle anılmak. Umarız bizler de öldükten sonra iyilikle anılanlardan oluruz” diyerek Tunaboylu’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine sabır diledi.

Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Mehmet Yolyapar, Mahmut Tunaboylu’nun Çorum tarihinde iz bırakmış bir isim olduğunu söyledi.

“Bizde unutulmaz izler bırakan arkadaşımızı rahmetle anıyoruz” diyen Mehmet Yolyapar, anma programına katılanlara Çorum eski Valisi Atıl Uzelgün’ün selamlarını da iletti.

Yağmura rağmen Ulu Mezarlık’taki anma programına katılanlara teşekkür eden Emekli Öğretmen ve Gazeteci Müslüm Tunaboylu, “Bizi hiç yalnız bırakmadınız. İyi ki varsınız. Hepinizden Allah razı olsun” dedi.

Mahmut Tunaboylu’nun Çorum için güzel işlere imza attığını söyleyen CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere de merhum yazarı saygıyla andıklarını dile getirdi.

Öldükten sonra hayırla anılmanın güzel bir özellik olduğunu belirten Karakeçili Camii emekli İmam Hatibi Fikrettin Çıplak ise, “Kayıplar telafi edilebilir ama insanın yeri dolmaz. Şairin de dediği gibi önemli olan bu kubbede hoş bir sada bırakmak” diye konuştu.

Anma programı yapılan konuşma ve duaların ardından sona erdi.

TUNABOYLU KİMDİR?
Gazeteci-Yazar Mahmut Tunaboylu, 18 Ocak 1954 tarihinde Çorum’da doğdu.

Orta öğreniminin ardından gazeteciliğe başladı. Yaygın basın ve mahalli gazeteler ile yerel televizyonlarda görev yapan Tunaboylu, 1980 yılından itibaren radyo için oyun yazmaya başladı. Tunaboylu’nun yazdığı oyunlar, TRT Ankara, İstanbul ve İzmir Radyoları ile KKTC Bayrak Radyosu’nda yayımlandı. Roman, oyun ve senaryo dallarında 14 ödül alan Tunaboylu’nun 9’u ödüllü 10 kitabı yayımlandı.

31 Aralık 2002 tarihinde 48 yaşında hayatını kaybeden Tunaboylu, evli ve 2 çocuk babasıydı.(Haber Merkezi)

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Şanal’dan TAPDK Belgeleri Uyarısı

Öğrencilerden, Örnek Alınacak Davranış

Ankara’da, Çorum Zirvesi Yapıldı

Kapat