Heri Haber

“Yeni Otobüslerimiz Hayırlı Olsun”

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, basın toplantısı düzenleyerek yeni hizmete sokulacak halk otobüslerin tanıtımını yaptı.

“Yeni Otobüslerimiz Hayırlı Olsun”
16 Temmuz 2018 - 12:33 'de eklendi.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, basın toplantısı düzenleyerek yeni hizmete sokulacak halk otobüslerin tanıtımını yaptı.

Hürriyet Meydanı’nda yapılan programda konuşan Zeki Gül, bugün itibari ile yeni toplu taşıma araçlarının Çorumluların hizmetine sunduklarını söyledi.

Ulaşım hizmetlerinin sadece şehir içi ulaşımı sağlayan araçlarla sınırlı bir konu olmadığına işaret eden Gül, “Şehir içi yollar, şehir merkezindeki duraklar, kullanılan araçlar, bu araçların takibi, araçların dezavantajlı gruplar tarafından kullanımı gibi birçok yönü olan bir konu.”Bu yüzden ulaşımla ilgili hizmetler, özellikle şehir içi ulaşım hizmetleri; kentsel yaşamının en önemli unsurlarından bir tanesidir” dedi.


Ulaşım hizmetlerinin şehirde yaşayan insanların hayatını doğrudan etkileyen bir hizmet olduğuna vurgu yapan Gül, “İnsanlar şehirde sabah erkenden evlerinden çıkıp iş yerlerine, okullarına gidiyor. Yine akşam da evlerine geri dönüyor. Bunların yanında insanlarımız hastaneye, diğer devlet kurumlarına gidiyorlar. İnsanlar bir yerden bir yere gidiyor, işlerini görüyor, evlerine dönüyorlar. Haliyle şehirde, gün içerisinde sürekli bir hareketlilik oluyor. Bütün bu hareketliliğin bir düzen içerisinde sürdürülmesi için, ulaşımla ilgili bir hizmet ağının, kontrol edilebilir bir sistemin kurulması gerekiyor. Diğer yandan ulaşım sistemlerini geliştiren şehirler, bu alanda ortaya çıkan gelişmeleri takip eden ve ulaşım hizmetlerine yansıtan şehirler; gelişim konusunda diğerlerine göre çok daha avantajlı bir konum elde ediyorlar. Bir yönüyle ulaşım hizmetlerindeki kalite, hem şehirde yaşayan insanların hayatını kolaylaştırıyor, hem de şehirlerinde gelişiminde de bir pay sahibi oluyor” diye konuştu.

“Şehirlerde bu ulaşım hizmet ağını kuran, yöneten, bu ağın tanziminden sorumlu olan kurumlar Belediyelerdir.” Diyen Gül, konuşmasında şunları söyledi;

“Biz de Çorum Belediyesi olarak şehir içi ulaşımını daha konforlu hale getirmek için önemli yatırımlar yapıyoruz.

Ulaşımın kalitesinin artırılmasına yönelik neler yapabiliriz, neler yapmalıyız, hangi düzenlemeleri yapmalıyız; bu konularla ilgili birimlerimiz, teknik ekiplerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaları yapıyorlar.

“ŞEHİR MERKEZİMİZİN NÜFUSU ARTIYOR. ŞEHRİMİZ BÜYÜYOR, GELİŞİYOR”

Ulaşım hizmeti vermemiz gereken alan da, nüfus da sürekli artıyor. Bu alanda verilen hizmetlerimizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi, ulaşım ağımızın sağlıklı bir şekilde çalışması sürekli yenilenmeyi, teknik gelişimin takip edilmesini gerektiriyor. Biz de Çorum Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz.

“BUGÜN ŞEHİR İÇİN ULAŞIM HİZMETLERİMİZDE YENİ BİR ANLAYIŞI BAŞLATIYORUZ.”

14 mahallemiz var. Bayat, Yaydiğin gibi şehir merkezimize yakın köylerimiz, Silimkent, Organize Sanayi Bölgesi gibi yoğun gidiş – gelişlerin olduğu şehir merkezimize uzak bölgelerimiz var. Hem mahallerimizin hem şehir merkezimize uzak noktaların ulaşım hizmetlerinden kesintisiz bir şekilde yararlanması için üzerinde çalıştığımız konulardan biri de Toplu Taşıma Araçlarımızın sayısının artırılması, yenilenmesiydi. Bununla birlikte araçlarımızın güzergahlarıyla ilgili de bir düzenlemeye ihtiyaç duymuştuk. Bu düzenlemeyi de yaptık. Kısa bugünden itibaren yeni bir anlayışla yeni toplu taşıma araçlarımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunuyoruz.

“DAHA ÖNCE BİLİYORSUNUZ, ARAÇLARIMIZIN RENGİNİN NASIL OLMASIYLA İLGİLİ ANKET ÇALIŞMASI YAPMIŞTIK.”

Toplu taşımayı daha modern hale getirmek için hizmete sunacağı 65 aracın rengini vatandaşlarımız belirlesin istedik. Ve Nisan ayında bir anket çalışması yaptık. Araçlarımızın rengi hangisi olmalı diye. Sağ olsunlar vatandaşlarımız, anketimize büyük ilgi gösterdiler. Hemşehrilerimize 10 renk seçeneği sunmuştuk. Anketimizden Erguvan Pembesi dediğimiz renk çıktı. Biz de araçlarımızı Erguvan Pembesi renginde Çorumlunun hizmetine sunuyoruz. İl merkezimizde toplu ulaşımda başlattığı dönüşüm projesi kapsamında mahalle muhtarları ile istişare toplantısı gerçekleştirdik. İlgili Başkan Yardımcımız Turhan Candan, Ulaşım Hizmetleri Müdürümüz Lütfullah Şirin, Toplu Taşıma Amirimiz Kerim Yılmaz; mahalle muhtarlarımızla, ulaşım hizmetini yürüten şirket yetkililerimizle ulaşım konusunda istişare toplantısı yaptık. Mahalle muhtarlarımız, mahalle sakinlerinin taleplerini bize ilettiler. Belediye olarak bütün istek ve talepleri not etmiştik. İşte gerek muhtarlarımızın, gerek mahalle sakinlerimizin gerekse şirket yetkililerimizin ve gerekse yaptığımız çalışmalar neticesinde elde ettiğimiz aksaklıkların giderilmesiyle ilgili çok detaylı bir çalışma yaptık.

“TOPLU TAŞIMADA KULLANILAN 56 ARACIMIZ VARDI”
Bu sayıyı 65’e çıkardık. Şehir içi ulaşım hizmeti verecek olan 65 aracımızın 50 tanesi sıfır kilometre. 15 tanesi ise 7 yaşından küçük araçlar…Araçlarımızın hepsi de engelli kardeşlerimizin rahatlıkla kullanabileceği teknik donanıma sahip. Her aracımızda engelli rampası var. Engelli kardeşlerimiz, istedikleri yere, rahat bir şekilde gidip gelebilecekler. Araçlarımızda telefon şarj ünitesi mevcut. Bilgilendirme ekranları mevcut. 25 aracımızı bugünden itibaren hemşehrilerimizin hizmetine sunuyoruz. Geri kalan 40 aracımızı da ay sonuna kadar getireceğiz. Ve onlar da bu ayın sonuna doğru vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacak.

“TOPLU TAŞIMA HATLARINDA, ARAÇLARIMIZIN GÜZERGAHINDA DA İYİLEŞTİRMELER YAPTIK “

Lozanevleri seferlerimizi artırdık. Mimarsinan, Buharaevler seferlerimizi artırdık. Bütün mahallelerimizden Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanemize olan seferlerimizi çoğaltıyoruz. Yeni araçlarımız gelmeden önce saatte 30 aracımız Eğitim Araştırma hastanemize gidip – geliyordu. Yeni otobüslerimizle birlikte bu rakamı 35’e çıkarıyoruz. Yani saatte 35 aracımız Hastanemize gidip – gelecek. Bunların dışında İl Müftülüğümüze, Fuar Alanımıza, Ticaret Sanayi Odamıza, Emniyet Müdürlüğümüze, Olimpik Yüzme Havuzuna yeni seferler başlattık. Bu kurum ve kuruluşlarımızda çalışan, eşi olan kardeşlerimiz bu hatlarımızdan faydalanacaklar…

“260 BİN NÜFUSA SAHİBİZ”

260 bin nüfusumuz var. Gerek üniversitemizde, gerek liselerimizde, gerekse orta ve ilkokullarımızda öğrenci nüfusumuz artıyor. Her gün binlerce insanımız sanayi bölgelerinde iş yerlerine gidiyor – geliyor. Bunların yanında, devlet kurumlarımıza, mahallelerimize giden – gelen yolcu sayısı artıyor. Günde ortalama 38 bin – 39 bin yolcu taşıyoruz. İnşallah toplu taşıma araçlarımızda yaptığımız yenilemeyle, araçlarımızın güzergâhlarında yaptığımız düzenleme ile inşallah, Çorum’da Toplu Taşıma Konusunda yeni bir anlayışa, yeni bir döneme geçiyoruz. Şehrimize, vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuşmasını tamamladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
sanalbasin.com üyesidir
İLGİLİ HABERLER