Heri Haber Çorum

Mayıs Ayında Erkekler Tarafından 21 Kadın Öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Mayıs ayında erkekler 21 kadını öldürdü ve 18 Kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Mayıs Ayında Erkekler Tarafından 21 Kadın Öldürüldü
650 views
01 Haziran 2020 - 16:22

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Mayıs ayında erkekler 21 kadını öldürdü ve 18 Kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Mayıs Ayında 21 Kadın Cinayeti, 18 Şüpheli Kadın Ölümü

Tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın pek çok yerinde olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler alındı. Herkesin evde kalması gerektiği bu süreçte, bu koşullar kadınlar için hala zorluklar da ortaya çıkardı. Dünyada ve Türkiye’de salgın henüz sona ermemişken, korona tedbirlerinin gevşetildiği yeni bir döneme giriyoruz.  

17 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi

Bu ay 21 kadın cinayeti işlenmiş, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 21 kadından 17’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 3’ü ekonomik bahaneyle, 1’i de kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 17 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

Kadınlar korona günlerinde haklarını ertelemek durumunda kalıyor

Şu zamana dek kadın cinayetleri verilerinde, kadınlar en çok boşanmak, ayrılmak, çalışmak gibi kendi hayatlarına dair karar alırken öldürülüyordu. Bu ay yayınladığımız Nisan 2020 Başvuru Karşılama Raporu’na göre önceki aylara göre başvuru hattımızı arayarak yardım isteyenlerde %55 artış yaşandı. Kadına yönelik şiddete tanık olan kişilerin başvurusunda %60 oranında arttı. En çok fiziksel şiddet nedeniyle aldığımız başvurulara ek olarak dijital şiddet nedeniyle başvuranlar da arttı. Korona günlerinde kadınların haklarını; boşanmayı, ayrılmayı, şikayeti ertelemeleri  ile karşı karşıya olduğumuz Karşılama Raporu’nda da ortaya çıktı. Kadınlar 155 ve 183 acil hatlarına ihtiyaçları olduğunda ulaşmakta zorluk çekiyor. Kadınların yaşadıkları  zorluklar devleti daha çok tedbir almaya itmeli, kadınlar çaresiz bırakılmamalıdır.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Heri Haber 2016