Heri Haber

Çorum Türkiye’de Bir İlke İmza Atıyor

Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak en önemli milli hamlelerden birisi olan yenilenebilir enerji son zamanlarda çok daha önem arz etmektedir. Bu alanda devlet yatırımlarının yanı sıra, özel sektör ve kooperatifler de yatırım yapmaktadır.

Çorum Türkiye’de Bir İlke İmza Atıyor
30 Ağustos 2018 - 14:03 'de eklendi.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak en önemli milli hamlelerden birisi olan yenilenebilir enerji son zamanlarda çok daha önem arz etmektedir. Bu alanda devlet yatırımlarının yanı sıra, özel sektör ve kooperatifler de yatırım yapmaktadır.

Yurdumuzda yeni yeni yaygınlaşan Enerji kooperatifçiliğinin ilk temelleri Çorum’da atılacak.

Şu anda Türkiye’de yatırım aşamasına gelebilen ve Çorum’da bulunan S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi ve S.S. Altınoluk Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi TKDK’ dan hibe desteği almaya hak kazanarak ülkemizde enerji kooperatifi olarak yatırım yapacak ilk kooperatifler oldular.

1 yılı aşkın süredir Türkiye’de ilk olmaları sebebiyle çeşitli süreçlerle ve zorluklarla karşılaşmalarına rağmen ülkemizde kurulmuş olan diğer kooperatiflere hem örnek teşkil etmişler hem de bu işin başarılabileceğini göstermişler, ayrıca GES yatırımlarının tabana yayılmasında büyük rol oynamışlardır.

Proje hakkında ortak bir basın açıklaması yapan S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seyfettin Zengin ve S. S. Altınoluk Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aktaş, “Çorum merkez Seydim köyü ve Hacıpaşa köyünde kurulması planlanan 500 kW’lik ve 600 kW’lik güneş enerji santralleri için proje onayı ve bağlantı anlaşması yapılmıştır, Türkiye’de ilk defa mesken abonelerinin birleşerek böyle bir kooperatif kurması ve yatırım aşamasına gelmesi hasebiyle Çorum’da örnek Türkiye’de önder kooperatifler olmuştur.

Ayrıca TKDK’dan hibe desteği almaya hak kazanarak yatırım aşamasına gelmişlerdir. Böylece enerji yatırımlarının tabana yayılmasını sağlamanın yanı sıra ülkemizin zor bir süreçten geçtiği bu dönemde ekonomimize biraz olsun katkı sağlamak amaçlanmıştır ve enerjide dışa bağımlılığımızı da bu ve bu gibi yatırımlar ile giderek azaltmayı da kooperatifler olarak kendimize hedef edinmiş bulunmaktayız. Son 1 yılda ülkemizde 6 milyar doların üzerinde enerji yatırımı hayata geçirilmiştir şu anda Çorum’da kurulması planlanan santraller Çorum için 1 milyon dolarlık bir yatırımdır.

Yatırımlarımız bu santraller ile sınırlı kalmayacak olup, ‘Hep bir adım ileriye’ anlayışıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını ülkemize tanıtmak ve yaymak amacıyla da başka çalışmalara imza atmayı hedeflemekteyiz.

Bu süreçte başta konunun fikir sahibi ve bizlere her anlamda ciddi destek olan, Sayın Lütfiye İlksen Ceritoğlu’na, yapılan kanuni düzenlemelerde ciddi gayretler göstererek sektörün lehine katkılar sağlayan Sayın Salim Uslu’ya, Çorum’u Yenilenebilir enerji kooperatifçiliğinde Türkiye’de marka haline getiren Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın Arif Sami Seymenoğlu ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Sayın Gözde Ayanoğlu’na, projelerimize şehrimiz adına sahiplenen TKDK İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer ve TKDK Personeline, Kooperatif üyelerimize ve kooperatifimizin bu güne kadar gelmesinde emeği olan herkese sonsuz teşekkürü bir borç biliriz” dediler.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER