Heri Haber

Suludere, Çiftçinin Sorunlarını ve Çözümlerini Anlattı

Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Suludere, Çiftçinin Sorunlarını  ve Çözümlerini Anlattı
13 Şubat 2018 - 18:12 'de eklendi.

Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

CHP il parti binasında gerçekleşen ziyarette konuşma yapan Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, CHP İl Kongresi’nde İl Başkanlığına seçilen Ali Rıza Suludere’ye hayırlı olsun dileklerini ileterek başarılar diledi.

CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere’de ziyaretlerinden dolayı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan’a teşekkür etti.

CHP il başkanı Ali Rıza Suludere sorunları ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı ;

1) MALİYET ARTICI UNSURLARIN ÇÖZÜMLENEMEMESİ
Üretim maliyetlerinin yüksek olması (elektrik, mazot, gübre, ilaç) dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve piyasa aracıları sektöre büyük zarar vermektedir.Örnek salatalık serada 1tl pazarda 5tl

ÇÖZÜM: Tarımsal aracılara devlet denetimi, tarımsal üretim için kullanılan mazotta her türlü Verginin kaldırılması, tarımsal üretimde güneş rüzgâr ve su enerjilerinin kullanımının teşvik edilmesi, tarımda kullanılan elektrik bedeli hasat sonunda ödenmesi.

2) ÇİFTÇİ EĞİTİMİ VE UYGULAMALARININ YETERSİZ OLMASI
Yeni tarım teknolojileri, üretim sistemleri, pazarlama sistemleri, teşvikler ve mevzuat konusunda üreticilerin bilinçlendirilmesine, genç nüfusun tarımsal üretime özendirilmesine ve teşvik edilmesi.

ÇÖZÜM: İlgili özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve yayın kuruluşları ile beraber yaygın bir çiftçi eğitimi hedeflenerek, arazide uygulamalı ve kontrollü eğitim verilmeli. Tarım danışmanlığı sistemi teşvik edilmeli. TRT-Tarım kanalı yeniden kurularak üniversite-bakanlık-üretici işbirliği geliştirilmeli. Gençleri tarım ekonomisine çekmek için, maddi destek, hibe ve teşvik sağlanmalıdır.Ama sayın tarım bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba “Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemiz de ‘Herkese koyun verelim’ değil.” dedi. Bu anlayışla tarımdaki hiçbir sorun çözülemez.

3) TARIM ARAZİLERİNİN PARÇALI ve DAĞINIK YAPISI
Tarımsal arazilerin çok parçalı ve dağınık yapısı üretim maliyetlerini artırmakta, çiftçinin kazancını düşürmekte ve tarımsal rekabet ile tüketici fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

ÇÖZÜM: Arazi toplulaştırması ve sınırsız köy projeleri çalışmaları hızlandırılmalıdır.

4) TARIMSAL ÜRETİMDE VERİM VE KALİTENİN DÜŞÜK OLMASI
Toprak ve iklim şartlarına uygun tür ve çeşit seçiminde, uygun tedbirlerin (gübreleme, sulama vb.) kullanılmaması nedeniyle verim ve kalite düşüktür. Arıtma tesisi bulunmayan sanayi kuruluşları, toprağı ve yer altı sularını kirletmekte ve bu durum tarımsal üretimde verim ve kalite kaybına sebep olmaktadır.

ÇÖZÜM: Artan nüfus ve beslenme zorunluluğu dikkate alınarak yeni tarımsal üretim teknolojileri geliştirilmeli. Özellikle küçük üreticilere daha fazla teşvik verilmeli.

5) SULANABİLEN ARAZİ MİKTARININ AZLIĞI ve MEVCUT SU KAYNAKLARININ ETKİN KULLANILAMAMASI
Çorumda sulak arazinin azlığı ve sulama yetersizliği nedeniyle, özellikle yağlı tohumlu bitkilerde ithalata mahkûmdur. Suyun etkin kullanılamaması nedeniyle, hem gereksiz su sarfiyatı olmakta hem de üretim artırılamamaktadır.

ÇÖZÜM: Sulanabilen arazi miktarı artırılmalı. Başta damlama sulama sistemi olmak üzere, yeni sistemler uygulanarak suyun etkin kullanımı sağlanmalı, bu tür projelere verilen destekler artırılmalı. Gübrelemenin etkin yapılabilmesi ve iş gücü maliyetinin azaltılması amacıyla basınçlı sulama sistemi ile birlikte kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Eğitim ve Öğretimin Sorunları Görüşüldü

Muhtarların Karadağ İlgisi

2. Abdülhamit Han Anlatıldı

Kapat