Heri Haber

Kurt, “İnsanların Adil Davranması Şart”

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Kemal Kurt Muhsin-i Tavır Eğitim Kültür Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Kurt, “İnsanların Adil Davranması Şart”
09 Şubat 2019 - 11:39 'de eklendi.

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Kemal Kurt Muhsin-i Tavır Eğitim Kültür Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Kurt, Muhsinî Tavrı “İnsanın Allah katında en üstün değer ölçüsü olan takva erdemine ulaşabilmesi için adil davranması, adaletli ve doğru söz söylemesi şarttır. Bu durum, nitelik ile donanmaya Muhsinî Tavır denir” diye tanımladı.

“Bu tutum ve tavır, iman, İslam ve ihsan kavramlarının hulasası olup doğrudan takva ile irtibatlıdır” diyen Kurt, “Çünkü bu tutum, Allah rızasını kazanmak için inancının gereğini yapmayı gerektirir. İman, İslam ve İhsan kelimelerinin gereğini yaparak ıslah edici tutum, yani Muslih ve Muhsin olmak, iyilik ve barış içinde olmak, takva sahibi olmanın gereğidir. Muhsini tavır ve tutumun iman ve İslam uyumunun sonucu olan ihsan mertebesi olduğunu söylemek, tevhid tasavvurunun somutlaşması da demektir. Muhsin kişi, diğer insanlarla olan münasebetlerini barışcıl bir şekilde sağlamaya çalışır. Muhsinî tavrın en önemli yanı öncelikle kişinin fıtratını, nefsini bilmesidir. Sonuç; insanoğlunun dünyada mutlu ve huzurlu bir hayat kurabilmesi birey-aile- toplum ilişkilerini nasıl kurduğuna bağlıdır. Bireysel olarak kişinin kendini tanıması, anlamlandırması ve etrafıyla iletişim kurarken iyi ve doğru olan tercihlerde bulunmasına bağlıdır. Kendisine yönelik kötülüğe karşı öfkesini yenen ve iyilikle mukabele edendir. Sanki Allah’ı görüyormuş gibi davranan, halk içinde daima Hak ile olan bu kişinin nihai mutluluğa kavuşması doğaldır” diye konuştu.

Kurt sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemiz gelişsin, kalkınsın, zenginleşsin. Halkın geliri, refahı artsın. İmkanlar çoğalsın. Ekonomik kalkınma için modeller, planlar, programlar hazırlansın, teşvikler verilsin. Ancak ekonomik sistem ve modeller kadar ve daha da önemlisi olan insan unsuru es geçilmesin. Ahlaka, edebe, maneviyata da yatırım yapılsın. Ahlakın, adaletin olmadığı yerde huzursuzluk oluyor, başıbozukluk oluyor, iğrençlikler oluyor.
Maddi kalkınmaya ayırdığımız mesainin de tam olarak karşılığını alamamaktayız. Yanlış politikaları, yanlış modelleri orada da tatbik ediyoruz. Çok çalışıyoruz veya “çok ama verimsiz” çalışıyoruz, kendimizi yerine başkalarına, rantiyeye, faizciye kazandırıyoruz. Bu ayrı ve ciddi bir fasıldır tabi. Buradaki yanlışların acısını da çokça çekiyoruz, vatandaşın bir numaralı gündemi hala ve hala geçim sıkıntısı, gelir azlığı. İşsizlik hala bir kabus. Ancak ahlaki ve manevi yozlaşma, hatta çürüme, bu maddi sıkıntıların çok daha ötesinde bir sorun hatta “bela”, “musibet” olarak karşımızda duruyor” şeklinde konuştu.

Kurt, Belediye başkanlığı için çıkmış olduğumuz bu yolda ‘’Önce Ahlak Ve Meneviyatı’’ düstur edineceğiz dedi.
Fatih Yücel, “Saadet Partisi Çorum Belediye Başkan adayı sayın Kemal Kurt, il başkanı Faruk Cıdık ve il yöneticilerini çıkmış oldukları bu yolda kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER