Heri Haber Çorum

‘Esnafın Borçları Faizsiz Yapılandırılmalı’

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Arasta ve Saat Kulesi çevresinde esnafı ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

‘Esnafın Borçları Faizsiz Yapılandırılmalı’
384 views
13 Eylül 2020 - 15:45

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Arasta ve Saat Kulesi çevresinde esnafı ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, pandemi salgınının esnaf ve sanatkarı derinden etkilediğini belirterek, esnafın çeşitli kurumlara olan borçlarının salgın süreci bitene kadar faizsiz bir şekilde ertelenmesini istedi.

Kovid-19 salgını dolayısıyla esnafın satışları azalırken, maliyetlerinin ve borçlarının arttığına dikkati çeken Tahtasız, esnafın ayakta kalması ve rahat bir nefes alması için acilen tedbir alınması gerektiğinin altını çizdi.

Salgının esnaf ve sanatkarları derinden etkilemeye devam ettiğini dile getiren Tahtasız, “Kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnafımız, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı” değerlendirmesinde bulundu.

Tahtasız, esnafın kira, fatura, vergi, SSK, Bağ-Kur prim, kredi ödemelerinin arttığını ve bu borçların ödenmesinin imkansız hale geldiğini savunarak, “Yeniden artış gösteren bu salgın ortamında ertelenen borçların ödenmesi şu an için mümkün görünmüyor.

Bu noktada acil yapılması gereken  mevcut borçların piyasalar normalleşmene kadar yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes almasının sağlanmasıdır. Esnafın bankalardan çektiği krediler faizsiz bir şekilde yapılandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclisi Grubunun bu ayki toplantıda; işleri durma noktasına gelen kahvehaneciler ve kantinci esnafının belediyeye olan reklam ilan temizlik vergileri ile birikmiş su borçlarının ertelenmesi ile ilgili verdiği önergenin AKP grubu tarafından reddedildiğine işaret eden Tahtasız, “Esnafın geleceği için verdiğimiz önergelerin takipçisi olacağız.

Reklam, ilan, tabela ve belediyeye ait işyerlerinin kirası alınmamalı. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen, faaliyetleri durma noktasına gelen kahvehane ve kantinci esnafının pandemi sürecinde birikmiş su borcu, çevre temizlik vergileriyle beraber, ilan ve reklam vergilerinin sıfırlanması, bundan sonra tahakkuk edecek vergilerin bir yıl süre ile ertelenmesi gerekir” dedi.

Tahtasız, ayrıca Arasta Projesinin de biran önce bitirilmesini istedi. Mehmet Tahtasız’a ziyaretleri sırasında Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl Başkan Yardımcısı Duran Arslan, İl Yöneticisi Meftun Karatepe, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Gürbüzer, Merkez İlçe Yöneticisi Cafer Aşkın ile Dikici ve Kunduracılar Odası Başkanı Halil Gürbüzer de eşlik etti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Heri Haber 2016