Heri Haber

CHP’de Şok İstifa

CHP Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse, İYİ Parti’nin 24 Haziran’da yapılacak olan erken genel seçime girebilmesi için CHP’den istifa ederek, İYİ Parti’ye katıldı.

CHP’de Şok İstifa
22 Nisan 2018 - 13:55 'de eklendi.

CHP Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse, İYİ Parti’nin 24 Haziran’da yapılacak olan erken genel seçime girebilmesi için CHP’den istifa ederek, İYİ Parti’ye katıldı.

CHP’den İYİ Parti’ye katılan 15 milletvekili arasında yer alan CHP Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse artık siyasi hayatına İYİ Parti’de devam edecek.

CHP’li milletvekillerinin istifa gerekçeleri ise İYİ Parti’nin TBMM’de grup kurarak 24 Haziran’da ki seçimlere engelsiz girebilmesini sağlamak.

Edinilen bilgilere göre CHP’den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı.

İSİMLER BELLİ OLDU

CHP’den İYİ Parti’ye geçen 15 isim arasında; Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de yer alıyor.

İYİ Parti’nin mevcut milletvekilleri ise şöyle: Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyordu. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor.  CHP’den geçen vekillerle Meclis’teki milletvekili sayısı 20’yi bulan, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşuyor.

YSK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Aynı saatlerde bir açıklama yapan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, “Herhangi bir siyasi parti ile ilgili bir tespitimiz yok. Seçim takvimini açıklamak için uyum yasalarının Meclisten geçmesini bekliyoruz. Hangi partilerin seçime gireceği kanunda belli” dedi.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
İstifa Tarihleri Belli Oldu

Ceritoğlu, Emine Erdoğan’la Programda

Özel Günlerin Vazgeçilmez Grubu “Almina”

Kapat