Heri Haber

Ücretsiz Psikososyal Destek

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlayan Sağlıklı Hayat Merkezi Psikosoyal Destek Birimi, eğitimlerine başladı.

Ücretsiz Psikososyal Destek
11 Temmuz 2018 - 23:57 'de eklendi.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlayan Sağlıklı Hayat Merkezi Psikosoyal Destek Birimi, eğitimlerine başladı.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü binasında hizmet veren Psikososyal Destek Birimi’nde, Psikolog Binnur Karagöz, Çocuk Gelişimci Zehra Kardelen Er ve Sosyal Çalışmacı Gülüstan Kavşut tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet veriliyor.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden birimin faaliyetleri hakkında yapılan açıklamada, “Psikolog: Psikologlar genel olarak bireylerin psikolojik gereksinimlerini ve sorunlarını saptar ve bunlara çözümler üretirler. Kişilere yaşadıkları sorunlar hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlarlar. Eğitim aldıkları alanlarda hizmet verirler. Bu kapsamda; çocuk danışmanlığı, ergen danışmanlığı, yetişkin danışmanlığı ve ailelere yönelik danışmanlık hizmetleri verirler. Çalışma alanlarına; sınav kaygısı, stresle başa çıkma, davranış sorunları, aile içi ilişki ve iletişim sorunları, öfke kontrolü, akademik sorunlar, depresyon, yas ve kayıp, kaygı bozuklukları, fobiler, obezite ve yeme bozuklukları, bağımlılıklar vb. konular örnek olarak verilebilir” ifadeleri dile getirildi.

Açıklamada, “Sosyal Çalışmacı; Toplumda sosyal işlevselliğin sağlanması, korunması, geliştirilmesi ve rehabilitasyonu amacıyla birey, aile, grup ve toplum düzeyinde sosyal hizmet müdahalesini gerçekleştirir. Sağlık hizmeti alan dezavantajlı grupların ve yakınlarının; uyuşturucu bağımlıları ve yakınlarının sosyal (şiddet, ihmal, istismar ve aile içi şiddet vb.) ve sosyoekonomik sorunlarına destek olur, aile /aile danışmanlığı, aşk, evlilik, boşanma, gibi halkımızın çokça problem yaşadığı konularda, bireyin tekrar normal hayat standardını yakalamasında, kendi gücünün farkına varmasında ve sosyal işlevselliğinin sağlanması, korunması ve rehabilitasyonunda destek olur. Tüm vatandaşlarımız hiçbir ücret ödemeden ihtiyaç duydukları konularda hizmet almak için Sağlıklı Hayat Merkezine başvurabilirler” denildi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER