Heri Haber

Glokom Hastalığına Dikkat Çekti

Çorum Özel Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Serkan Güreser, 12 Mart Dünya Glokom Günü kapsamında Glokom Hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Glokom Hastalığına Dikkat Çekti
10 Mart 2018 - 16:19 'de eklendi.
Çorum Özel Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Serkan Güreser, 12 Mart Dünya Glokom Günü kapsamında Glokom Hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

SESSİZ SEYREDEN BİR HASTALIK

Halk arasında karasu ‘hastalığı’ olarak bilinen ‘Glokom‘un sessiz seyreden bir rahatsızlık olduğu için hastaların farkına varmadan yavaş yavaş görme yeteneğini kaybettiğini belirten Güreser, “Glokom, görme sinirinde hasarla sonuçlanan ve körlüğe neden olan bir hastalıktır. Dünyada körlüğün en sık nedenlerinden biridir. Glokom tespit edildiğinde o zamana kadar oluşmuş olan hasarı geri çevirmek mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı, hastalığın tedavisinde çok önemlidir” dedi.

40 YAŞ ÜSTÜ RİSK GRUBUNDA

Yüksek göz içi basıncı, yaş, ailede glokom öyküsü, ırk, şeker hastalığı, ciddi göz yaralanmaları, üveit, miyopi ve uzun süreli kortizon kullanımının glokoma yakalanma riskini artırdığına değinen Güreser, “Glokomun 40 yaş üzerinde toplumda görülme sıklığı yüzde 2-3 iken, glokom ailelerdeki görülme sıklığı 4-5 kat fazladır. Bu özelliklere sahip kişiler glokoma yakalanma riskine karşın görme sinirindeki hasarın erken tespit edilebilmesi için düzenli göz muayenesi olmalı. Ayrıca, göz tansiyonunun (Glokom) Türkiye’de de yüz binlerce insanı etkilediğinden özellikle çocuklarda ve yeni doğanlarda hastalık önemli.”

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Glokomda erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu kaydeden Güreser, şöyle devam eti; “Glokom tedavisi ömür boyu süren kronik bir göz hastalığıdır. Gözün anatomik yapısına göre dar açılı ve geniş açılı olmak üzere, farklı mekanizmalar ile ortaya çıkabilir. Hastalar damlalarını düzenli kullanmalıdır. Periyodik göz muayenelerini ihmal etmemelidirler. Glokom günümüzde gelişen teknoloji ile göz uygulanan damlalarla büyük oranda tedavi edilebilmekte, nadiren lazer veya cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Özel İdarenin Raporu Okundu

Kadınları Unutmadılar

ULAŞ A.Ş’ye Belediyeden Kıyak

Kapat