Heri Haber

“Ailem Mutlu Zihnim Mutlu” Adlı Projenin Açılışı Yapıldı

Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilen “Ailem Mutlu Zihnim Mutlu” Projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

“Ailem Mutlu Zihnim Mutlu” Adlı Projenin Açılışı Yapıldı
09 Ağustos 2019 - 12:06 'de eklendi.

Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilen “Ailem Mutlu Zihnim Mutlu” Projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Bugün Çorum Merkez Zübeyde Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulunda gerçekleştirilen programa, Çorum Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, AK Parti Çorum Milletvekili MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır, Çorum İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdür V. Mustafa Bayrak, katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda; Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkan Neslihan Hüsülüoğulları, AK Parti Çorum Milletvekili MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı birer konuşma yaptı.

“ENGELLİ AİLELERİ BİRBİRİYLE KAYNAŞTIRACAĞIZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkan Neslihan Hüsülüoğulları, “Özellikle zihinsel engelli evlatlara sahip aileleri, birtakım sosyal faaliyet ve eğitimlerle hem ailelerin birbiriyle kaynaşmalarını sağlamak hem de bu kişilerin ruhsal ve bedensel rehabilitasyonlarına katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Bu proje ile zihinsel engelli çocuklara sahip aileleri sosyalleştirip, eğitimlerini sağlayarak onların stresle baş etme yeteneklerini arttırmayı hedeflediklerine işaret eden Hüsülüoğulları, “Ağır zihinsel engelli çocuklar, çoğunlukla yaşamlarının ilk yıllarında bu hastalığa sahip olmakta hatta down sendromlu çocuklarda olduğu gibi doğuştan bu durumu yaşamaktalar. Bu çocukların eğitimi erken yaşta başlamakta ve aileler bu nedenle tükenmişlik sendromuna ve umutsuzluğa daha hızlı düşmekte” diye konuştu.

“ENGELLİ AİLELERE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLECEK”

Engelli ailelerinin manevi ve psikolojik umutsuzluk duygusuyla baş etmek için daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Hüsülüoğulları, “Çorum’da Milli Eğitime bağlı, farklı ağırlık düzeylerine sahip bin 50 zihinsel engelli çocuk eğitim görmekte, özel rehabilitasyonları da sayarsak bu sayı 2 bine çıkmaktadır. Bu, en yakın çevreyle bile hesaplasak en az 10 bin kişinin etkilenmesi demek. Normal insanlar denge dahil 6 duyusuyla kendisini ve çevresini algılayarak istendik, ölçülü ve doğru tepkiler verebilirler. Otizmli ve ağır mental tutarsızlığa sahip bireyler ise, çevredeki uyaranlara doğru ve ölçülü tepkiler veremezler. Çığlık atma, saklanma, ağlama, korkma gibi aşırı reaksiyonlar verebilirken bazen de çevreye karşı tamamen tepkisiz dönük olabiliyorlar” şeklinde konuştu.

“Ergoterapi sınıflarında duyu yoksunluğu veya aşırı tepkisel davranışları olan çocuklara çeşitli araç ve gereçlerle uzman eğitimciler tarafından adım adım oyunsallaştırılarak eğitimler verilmektedir” diyen Hüsülüoğulları, “Çocukların aşırı tepkileri oyunsallaştırılmış eğitimle giderilmektedir. Çocuklar bu şekilde 5 duyuya yönelik dokunma-duyma-görme-ayrıca dengeleme özellikleri olan bir sınıf ortamında eğitim alacaklar. Projemiz kapsamında “Ailenin Mutluluğu” projemiz de yer almaktadır. Bu projede temel amacımız bir ailede annenin mutluluğuna destek olmak, annenin mutluluğuyla beraber çocuğu babayı hatta komşularını ve çevreyi de mutlu etme olayı vardır” dedi.

Proje faaliyetleri hakkında da bilgi veren Hüsülüoğulları, 1- Annelere yönelik; Plates ve Aerobik kursu, nakış kursu, beslenme ve doğru yemek pişirme, 2- Babalara yönelik; Çocuklarıyla beraber halı saha maçları, 3- Çocuklara yönelik; Özel bir sınıfın oluşturulması: Türkiyede ilk defa Çorum’da bir Özel Eğitim okulunda oluşturulacak uygulama ile, engelli çocuğun hem sportif faaliyetlerini korunaklı bir şekilde yapmasına olanak sağlayan hem de farklı zihinsel gelişimlerine ve eğitimine katkı sunacak değişik materyallerden oluşan bir sınıf oluşturulacak. 4- Aile bireylerine hep birlikte; Özel geziler (Kastamonu ili gezisi, İncesu kanyonu gibi )
Proje kapsamında; Manevi destek seminerleri, Müzikterapi, Psikolojik destek seminerleri ve Özel Eğitim Seminerleri düzenlenecek ancak çocukları sıkmamak adına ayda bir kere düzenlenecek” diye konuştu.

Proje için kendilerine destek veren herkese teşekkür eden Hüsülüoğulları, “Bizim böyle bir projemiz var dediğimizde başından sonuna kadar her aşamasında desteğini esirgemeyen Kuşkusuz projenin en can alıcı sabır ve emek isteyen bölümünde Sayın Ak Parti Çorum Milletvekili MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan, beyfendiye teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuşmasını tamamladı.

“AK PARTİ OLARAK ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI ÖNEMSİYORUZ”

Projenin Çorum’a hayırlı olması temennisi ile konuşmasına başlayan AK Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, “Bu projeye destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. AK Parti olarak bu hususlara önem veriyoruz. engelli vatandaşlarımızı önemsiyoruz bunun bir göstergesi olarak da şunu görebiliriz. 17 yıllık iktidarımız dönemlerinde 520 bin engelliye evde hizmet veriyoruz” dedi.

CEYLAN, ” TELEFONUM 24 SAAT AÇIK”

Proje için Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkan Neslihan Hüsülüoğulları’na teşekkür eden Ak Parti Çorum Milletvekili MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum Merkez Zübeyde Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulunun kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Bu tür konularda destek isteyecekler için telefonunun 24 saat açık olduğunu ifade eden ceylan, “Bu hayatı birlikte yaşayacağız. Yarın bizim ne olacağımız belli değil, bu yavrular bizim, bunlara destek olmak bizim vazifemizdir. Bu tür destekler için ne olursa olsun beni aramanızı istiyorum” diye konuştu.

“PROJELERE HER ZAMAN DESTEK OLACAĞIZ”

Ceylan, konuşmasının sonunda Çorum için üretilecek her projeye destek olacaklarının sözünü verdi.

Program sonunda, Çorum Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkan Neslihan Hüsülüoğulları, Ak Parti Çorum Milletvekili MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan’a teşekkür plaketi verdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER