logo

reklam

NEFES ALEVİ-BEKTAŞ-İ DERNEĞİ’NDEN “KARDEŞLİK” ORUÇ AÇMA PROGRAMI

NEFES ALEVİ-BEKTAŞ-İ DERNEĞİ’NDEN  “KARDEŞLİK” ORUÇ AÇMA  PROGRAMI

vali kardeşlik orunuca katıldı2Çorum Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği tarafından Anvatar Otel’de “Kardeşlik” temasının işlendiği oruç açma programı düzenlendi.
Oruç açma programa, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, İl Emniyet Müdürü H. İbrahim Doğan, bazı daire müdürleri, siyasi parti başkan ve yöneticileri, Çorum Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Genco Özcan, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda davetliler katıldı.
Arif Dede’nin (Arif Demiral) lokma duası ile başlayan oruç açma programı, Kazım Mercan, Nihat İnaç ve Koray Sakallı’nın duaz imam okuması, İl Müftüsü Mehmet Aşık tarafından yapılan yemek duasının akabinde, Veysel Karan-i Cami Müezzini İsmail Hakkı Şahin’in Kur-an tilaveti ile devam etti.
Açılan oruçlar ve Kur-an tilavetinin ardından, Çorum Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Genco Özcan, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Çorum Hacı Bektaşi Veli Araştırma Merkezi Başkanı Osman Eğri birer konuşma yaptı.vali kardeşlik orunuca katıldı4

Vali Başköy: Kimse bizi 

birbirimize düşüremez

Vali Sabri Başköy, Çorum Nefes Alevi-Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği tarafından Anvatar Otel’de düzenlenen “Kardeşlik” temasının işlendiği oruç açma programına katıldı.
Programda konuşan Vali Başköy, her konunun doğru öğrenilmesi ve doğru anlatılarak, doğru anlaşılması gerektiğini ifade etti. Vali Başköy, “İnsanlar birbirlerini tanımazsa, gönül kapılarını birbirlerine açmazsa, sofralarını, lokmalarını paylaşmazsa bir olma, beraber olma ve kardeş olma imkanına kavuşamazlar. Dolayısıyla bu tanışmayı, kaynaşmaya dönüştüreceğiz ve aramıza fitne ve fesat girmesine müsaade etmeyeceğiz. Onun için Yunus Emre; “Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım. Sevelim Sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz.” dizelerinde bu hususun önemine vurgu yapmıştır.” dedi.
Çorum’daki birlik ve beraberliğe de dikkat çeken Vali Başköy, “Bu kardeşliğin, şu sofrada buluşmanın, bu lokmayı paylaşmanın, etle tırnak olmanın ve şu tablonun güzelliği karşısında kimse bizi birbirimize düşüremez. Çanakkale’de 256 bin vatan evladı toprağa bu birlik ve beraberlik tablosu için, bayrağımızın daha da aziz olması için düştü. Gelecek nesillerimiz, hem Türkiye’de, hem dünyada ‘biz de varız, onurlu ve gururlu bir şekilde bu memleketi temsil edeceğiz’ diyorlarsa, onların hatırına herkesi olduğu gibi kabul edelim, birbirimizi sevelim, sayalım ve şefkat gösterelim. Çorum olarak bu kaynaşmaya kenetlenmeye devam edelim” şeklinde konuştu.
Başköy, kaynaşma ortamını sağlayan ve programında emeği geçenlere teşekkür etti.

vali kardeşlik orunuca katıldı

Share
#

SENDE YORUM YAZ