escort bayan

Heri Haber Çorum

Kurallara Uymayanların Sigorta Primi Artacak

Çorum Sigorta Aracılık Hizmetleri Müdürü Ahmet Özsaray, “Kırmızı ışık ihlali, alkollü araç sürüşü, aşırı hız gibi sebeplerden dolayı ceza puanı alan sürücüler daha fazla sigorta primi ödeyecek.” dedi.

Kurallara Uymayanların Sigorta Primi Artacak
57 views
30 Nisan 2019 - 15:47

Çorum Sigorta Aracılık Hizmetleri Müdürü Ahmet Özsaray, “Kırmızı ışık ihlali, alkollü araç sürüşü, aşırı hız gibi sebeplerden dolayı ceza puanı alan sürücüler daha fazla sigorta primi ödeyecek.” dedi.

Sürücüleri fazla ücret ödememeleri için trafik kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyaran Ahmet Özsaray, uygulama ile eskiden sigortası için 500 lira ödeyen bir sürücünün eğer trafikte çok fazla ihlal yapıyorsa bu rakamın 2 bin liraya kadar çıkacağını vurguladı.

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönemin başladığını belirten Ahmet Özsaray, “Resmî Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı yönetmeliği ile zorunlu trafik sigortası primi, sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi dikkate alınarak belirlenebilecek. Peki düzenleme ne anlama geliyor? Mevcut uygulamada zorunlu trafik sigortası primi belirlenirken aracın kazaya karışıp karışmadığına bakılıyordu. Eğer araç kazaya karışmış ise bir primi bedeli artıyordu. Düzenleme ile artık sadece kazaya bakılmayacak, sürücünün hatalı kullanımı da dikkate alınacak. Mesela kırmızı ışık ihlali, alkollü araç sürüşü, aşırı hız gibi sebeplerle ehliyet ceza puanı alan sürücünün ödeyeceği trafik sigortası primi artacak.” ifadelerini kullandı.

Böylece iyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki prim farkının yüzde 50’ye ulaşacağının tahmin edildiğini söyleyen Özsaray, düzenlemeyle kasko sigortasında da araç yerine sürücülerin sigortalanmasının yolunu da açtığını kaydetti.

Kırmızı ışık ihlali, hız sınırı ihlali gibi nedenlerden dolayı sürücülere ceza puanı uygulandığını belirten Çorum Sigorta Aracılık Hizmetleri Müdürü Ahmet Özsaray, “Sürücüler kırmızı ışıkta geçtiğinde, hız sınırını aştığında veya alkollü araç kullandığında ceza puanı alıyor. Belli bir puana geldiğinde ise ehliyetine el konuluyor. Bu durum sigorta şirketine yansımamaktaydı. Artık sigorta şirketleri primleri indirimli tarifeden değil sürprimli cezalı tarifeden yapabilecekler. Örneğin standart hususi yeni bir binek araba için üç yıldan fazla hasarsız indiriminiz var. Bundan dolayı son basamak indirim aldığınızı düşünürsek ortalama 380 lira gibi trafik sigortası primi öderken sigorta şirketinin haberi yokken kırmızı ışıkta geçme, hız sınırlarını ihlal etme, alkollü araba kullanma gibi sebeplerden ceza aldığınızı varsayalım bu durumda sigorta şirketi sigorta primini tespitinde bunları dikkate alarak sigorta primine sürprim uygulayabilir. En üst cezalı prim ile 1.800 – 2.000 lira gibi bundan dolayı daha fazla prim ödeyebilirler” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Heri Haber 2016