Heri Haber

İstiklal Marşı İçin Kamera Karşısına Geçtiler

Çorum’un Osmancık ilçesinde bir öğretmen tarafından ilçenin yöneticileri, Kıbrıs gazileri, polis ve askerler, imam ve öğretmenler tarafından İstiklal Marşı’nın tüm kıtalarının seslendirilerek hazırlattırılan klip büyük beğeni toplandı.

İstiklal Marşı İçin Kamera Karşısına Geçtiler
12 Mart 2018 - 23:25 'de eklendi.

Çorum’un Osmancık ilçesinde bir öğretmen tarafından ilçenin yöneticileri, Kıbrıs gazileri, polis ve askerler, imam ve öğretmenler tarafından İstiklal Marşı’nın tüm kıtalarının seslendirilerek hazırlattırılan klip büyük beğeni toplandı.

Osmancık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan öğretmen Mehmet Yıldız, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla bir proje hazırladı.

Proje kapsamında, İz Production sahibi fotoğraf Sanatçısı Hayrullah Germeç’in yardımıyla Belediye Başkanı Hamza Karataş, Emniyet Müdürü Mürsel Türkmen, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, Kıbrıs gazileri, öğretmenler, ilçede görev yapan jandarma ve emniyet personeli, cami imamı ve öğretmenler tarafından ilçenin farklı noktalarında İstiklal Marşı’nın 10 kıtası okutularak kayıt altına alındı.

Drone de kullanılarak çekilen görüntüler, “Türkiye İçin Söyle” ismiyle klip haline getirildi. İlçenin tarihi ve turistlik mekanlarının da tanıtımının yapıldığı klipte “Canları pahasına bu aziz vatanı bizlere hediye eden şehitlerimize minnettarız” sözleriyle vatan savunmasında şehit olanlara teşekkür edildi.

Öğretmen Yıldız, geçtiğimiz yıl okulda düzenledikleri bir programdan esinlenerek böyle bir çalışma yapmayı düşündüğünü belirterek, ortaya çıkan eserin izleyen herkes tarafından beğenildiğini söyledi.

“Programın alt yapı çalışmalarını, İstiklal Marşı’nı kimlerin söylemesini, kimlerin söylemesi durumunda daha etkili olacağını, kararlaştırarak çalışmaya ilk adımı atmış olduk.” diyen Yıldız, şunları kaydetti:

“Zihnimde beliren düşüncelerden hareketle 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy programında daha önce yaptığımız çalışmanın daha kalitelisini yani profesyonelini yapmaya karar verdim. Profesyonel bir çalışma yapmak için profesyonel bir ekip olmasını düşünerek İz Production’a başvurarak düşüncelerimi kendilerine anlattım. İz Production bana çalışmanın çok güzel ve etkili olacağını söyleyerek beni daha da güçlendirdi. Çekimlere başlamadan önce resmi kurumlara başvurularak program çekimleri için izinler alındı. İz Production ile birlikte İstiklal Marşı’nın dizelerine, dizelerdeki düşünceyi, temayı barından mekânları Osmancık’tan belirledik. Kısaca dizelerdeki ruhu görsel bir biçimde yaşatmaya çalıştık. Bu konuda da çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Kayıtların sonunda ortaya çıkan yapıtı izlediğimizde güzel bir çalışmayı gerçekleştirdiğimizi gördük. İzlendiği zaman insanın tüylerinin diken diken olduğunu hissettik.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Öğrenciler Ay-Yıldız Koreografi Yaptı

Miniklerden AFAD’a Ziyaret

Çorumlu İşadamları Fuarda Buluştu

Kapat