Heri Haber

Oğuzlar Cevizi Dünyaya Tanıtılacak

Oğuzlar Cevizini dünyaya tanıtmak için İl Özel İdaresi tarafından coğrafi işaret çalışması sürdürülüyor.

Oğuzlar Cevizi Dünyaya Tanıtılacak
11 Ağustos 2017 - 17:41 'de eklendi.

Oğuzlar Cevizini dünyaya tanıtmak için İl Özel İdaresi tarafından coğrafi işaret çalışması sürdürülüyor. Bu çalışmaların devamında diğer yöresel zenginliklerimizin de coğrafi işaretle tescil edilmesi çalışmalarına başlanacak.

Geçmişten günümüze önemli tarihi ve kültürel değerlere sahip Çorum, tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının getirdiği kültür mirası, sofralarımızı da zenginleştirmiştir.

Çorum gerek tarımsal alanların zenginliği, gerek yöresel ve geleneksel tarzda üretilen gıda ve tarım ürünleri açısından oldukça zengin bir şehrimizdir. Bu zenginliğin göstergesi niteliğindeki İskilip Turşusu ve İskilip Dolması, İskilip Belediyesince 2009 yılında, Çorum Leblebisi ise Çorum Ticaret Borsasınca2002 yılında coğrafi işaret tescil belgesi almıştır. Zengin ürün çeşitliliğimizin bir başka önemli değeri de “Oğuzlar Cevizi” dir.

Oğuzlar ceviz çeşidinin diğer ceviz çeşitlerinden en önemli farkı yan dallarda meyve vermesi yani verimli bir çeşit olmasıdır.

Oğuzlar çeşidine ait meyve fidanları 2. yaştan itibaren meyve vermeye başlamaktadır. Bu durum çeşidin yan dallarda meyve verme özelliğini gösterir en önemli karakteristik özelliğidir. Oğuzlar ceviz tipini diğer ceviz tiplerinden ayıran bir başka önemli karakteristik özelliği de, meyvesinin dolgun olması, meyvenin kabuktan bütün olarak çıkması ve beyaz renkli iç oranının % 100 olmasıdır. Ayrıca adi depo koşullarında saklanmasına rağmen bir yıl boyunca acıma ve bozulma olmaksızın kalitesini muhafaza etmesidir. Hastalıklara dayanıklılığı iyidir. Peryodisite olayı hiç görülmez. Meyveye yatma çok erkendir. Bazen aşı için takılan gözlerde bile meyve olmaktadır. Verim olarak 15-20 yaşlı ceviz 30-35 kg ceviz verebilmektedir. Acılık ve burukluk yoktur. Meyve içi ve dış kabuk pürüzsüzdür. İyi bakım ve çevre şartlarında çok iyi gelişme gösterir.

Oğuzlar-77 Cevizi; yerli çeşitlerimizden olup yöre ekolojisine adaptasyonu yüksektir. 650 metre rakımlı Oğuzlar ilçe merkezi ile 1200 metre rakımlı yaylalarda çok rahat yetişmektedir.

Tüm bu üstün özelliği nedeni ile Oğuzlar Cevizini dünyaya tanıtmak için İl Özel İdaresi coğrafi işaret çalışması sürmekte olup, devamında diğer yöresel zenginliklerimizin de coğrafi işaretle tescil edilmesi çalışmalarına başlanacaktır.

Coğrafi işaret tescil hazırlıkları süren Oğuzlar Cevizi

“Çorum Leblebisi”, 2001 Yılında Çorum Ticaret Borsası tarafından yapılan başvuruyla 2002 yılında coğrafi işaret tecil belgesi almıştır.

İskilip Turşusu, 2005 yılında İskilip Belediyesi tarafından yapılan başvuruyla 2009 yılında coğrafi işaret tecil belgesi almıştır.

İskilip Dolması, 2005 yılında İskilip Belediyesi tarafından yapılan başvuruyla 2009 yılında coğrafi işaret tecil belgesi almıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat