Heri Haber

“Yardımları Engellemek Vicdansızlıktır”

İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başlattığı meşru ve insani yardım kampanyasını sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

“Yardımları Engellemek Vicdansızlıktır”
20 Ocak 2020 - 17:44 'de eklendi.

İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başlattığı meşru ve insani yardım kampanyasını sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile tüm Türkiye’de İdlib için İnsani Yardım Kampanyası başlatıldığını belirten Özkabakçı, “Çorum Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi’nin de talepleri ile Çorum ve ilçelerinde birçok kurum ve kuruluşumuzun desteği ile İDLİB İnsani Yardım Kampanyası devam etmektedir” dedi.

YARDIMLAR İDLİB’DEN TÜRKİYE SINIRINA KADAR GELENLERE”

Kampanya Türkiye sınırının Suriye tarafındaki İdlib’den Türkiye sınırına göç eden mağdurlara ulaştırılmak üzere başlatıldığına vurgu yapan Özkabakçı, “İdlib; Halep saldırıları sonrası ve diğer bombalanan bölgelerden büyük bir göç almıştır. Şimdi de İdlib bombalanarak bölge boşaltılmaya çalışılmaktadır. Bombalardan canını kurtaran insanlar, Türkiye sınırına doğru bir göç başlatmış durumdadır” diye konuştu.

Göçün asıl amacının Türkiye’ye girmek olmadığının altını çizen Özkabakçı, “Uluslar arası angajman kuralları gereğince sınır bölgeleri uçakların uçuşuna kapalı, bombalamanın yapılamadığı yerler olduğundan güvenli bölge konumundadır. İdlib’den sınıra gelmeleri bombalardan ve Zalim Esed askerlerinin ulaşamayacağı yer olduğu içindir. Göç, soğuk ve açlığa rağmen yapılmaktadır. Göç edenler yanlarına alabildikleri gıdalarla, eşyalarla çaresiz hayatta kalmaya çalışan insanlardır” şeklinde konuştu.

En önemli diğer bir konu Türkiye sınırının yardım alabildikleri tek geçiş noktası olduğunu değinen Özkabakçı açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Sınırdan hem Türkiye halkının yardımları, hem de dünyadan gelen yardımlar daha çabuk ulaştırılmaktadır.

Aynı zamanda yardımlar göç eden insanların Türkiye’ye girme taleplerini de durdurarak tampon bölgede kalmalarını sağlayacaktır.

“KAMPANYA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ”

Çorum Valimiz Sayın Mustafa Çitçi’nin önderliğinde başlatılmış olan kampanya, halkımız tarafından yoğun bir ilgi ve karşılık bulmuştur. Çorum Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etmişlerdir. Halen yardımlar yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyor. Çorum’da bazı resmi kurumlar, odalar, stk’lar, muhtarlıklar vs. birlikte çalışma kararı almışlardır. Çorum Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi’nin başlattığı meşru ve insani yardım kampanyasını sonuna kadar destekliyoruz.

Hayır sever Çorum halkı Suriye savaşının başından beri bölgeye 100 tırın üzerinde yardım göndermiştir. İnşallah bu kampanyamızda amacına ulaşacaktır. Halkımız yardım çağrısına karşılık verdi tırlarımız yardım malzemeleri ile dolmaya başladı.

“İDLİB’E EKİP GÖNDERİYORUZ”

Çorum İHH olarak Önümüzdeki hafta İdlib’de yardım çalışmalarına destek olmak için Çorum’dan bir ekiple bölgeye hareket edeceğiz. İHH bölgede 650 personeli, 10 lojistik merkezi ile yardım organizasyonunu yürütmektedir.
Çorum İHH Olarak biz Çorum’da ve İlçelerinde bulunan kendi fakirlerimize de destek olmaya devam ediyoruz. İHH Çorum Merkezde 2019 Ramazan çalışmasında 1.000’den fazla aileye gıda yardımı ulaştırmıştır. İHH 2019 kurban çalışmasında yedi 700’den fazla aileye et ve diğer yardım malzemeleri ulaştırmıştır. Çorum merkezde bayram öncesi 400 civarında çocuğa bayramlık kıyafet ve ailelerine yardım ulaştırmıştır. Halen çorum merkezde 45 yetim çocuğu İHH Yetim Sponsorluk sistemimizden aylık para ödemesi ile destekliyoruz. Tüm zamanlarda Çorum merkezde mazlum ailelere gıda, ev eşyası şeklinde yardımlar ulaştırmaya devam ediyoruz. Bir süre önce evleri yanan 10 aileye nakit para yardımı ulaştırdık. 20 kişilik Çorum İHH Arama kurtarma ekibimiz Çorum merkezde kayıp ihbarlarında ve diğer afet durumlarında AFAD ‘la yapmış olduğu protokol çerçevesinde Çorum Afad ile birlikte sahada faaliyetlerine devam etmektedir. Tüm ilçelerimizde İlçe Temsilcilerimiz aracılığı ile yardıma muhtaç aileler tespit ederek yardım ulaştırmaya devam ediyoruz.

“YARDIMLARI ENGELLEMEK MAHŞERİ VİCDANSIZLIKDIR”

İdlib’den göç eden çocuk, yaşlı, kadın, engelli, aç insanları terörist olarak yaftalamak, yapılacak yardımları durdurmaya kalkışmak ve kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yaparak insanların yardım etme azmini kırmak mahşeri bir vicdansızlıktır.

Yardımları baltalamaya kalkışanlar, bu çalışmayı kirli siyasetlerine alet etmeye çalışanlardır. Bu art niyetliler, aç çocukların, üşümüş yaşlıların, engellilerin, hatta aç hayvanların bile vebalini üzerlerine alacaklarıdır” şeklinde açıklamasını tamamladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER