Heri Haber

Ulaşımda Yeni Dönem Temmuz’da Başlıyor

2018-2028 yılları arasını kapsayan Toplu Taşıma İhalesini katılan tek firma olan mevcut firma Çorum Ulaş A.Ş kazandı.

Ulaşımda Yeni Dönem Temmuz’da Başlıyor
07 Aralık 2017 - 9:00 'de eklendi.

2018-2028 yılları arasını kapsayan Toplu Taşıma İhalesini katılan tek firma olan mevcut firma Çorum Ulaş A.Ş kazandı.  İhale sürecinin tamamlanması ile birlikte Çorum’da şehiriçi toplu ulaşımda büyük yenilikler olacak.

YENİ DÖNEM 7 TEMMUZ 2018’DE BAŞLIYOR

Toplu taşıma da yeni hat işletim süresi 07.07.2018’de ilk seferle başlayacak. 06.07.2028’de ise son seferle birlikte bitecek.

BELEDİYE’NİN KASASINA 6 KAT DAHA FAZLA PARA GİRECEK

İhaleyi alarak, sözleşmeyi imzalayan firma Belediyeye aylık hat işletim bedeli olarak 150 bin TL ödeyecek. Böylece Belediyeye ciddi bir gelir kaynağı sağlamış olacak.

Şu anda alınan bedel 25 bin lira olduğu düşünüldüğünde yeni dönemde gelirde 6 kat artacak.

OTOBÜSLERİN TAMAMI YENİLENECEK

Mevcutta 57 araç var. Yeni dönemde ise 72 araçla toplu taşıma hizmeti verilecek.

27 kısa, 45’de uzun araçla bu hizmet yapılacak. Araçlar 2018 model olacak.

ENGELLİLERİN TOPLU ULAŞIM ÇİLESİNE SON

Mevcut araçların sadece 10 tanesi engellilere uygun donanıma sahip. Yeni sistemde tüm araçlar alçak tabanlı, yana yatabilir körük sistemine ve engelli rampasına sahip olacak. Tüm engelliler ulaşılabilir bir toplu taşıma hizmeti alacak.

OTOBÜSLERİN RENGİNİ VATANDAŞLAR SEÇECEK

Çorum Belediyesi otobüslerin rengini de vatandaşlara soracak. Yapılacak olan anketle araçların rengine vatandaşlar karar verecek.

JETON KALKIYOR

Yeni dönemde tamamen akıllı kart sistemine geçilecek. Akıllı kartlar kişiye özgü olacak. Jeton uygulaması olmayacak.

YETERSİZ BAKİYE SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Yetersiz bakiyeden kaynaklı sorunlar da yeni dönemde ortadan kalkacak. Her akıllı kartın 2 binimlik eksi bakiye hakkı olacak. İlk lira yüklemesinde bu eksi bakiye tahsil edilecek. Eksik bakiyeli karta 60 gün içinde yükleme yapılmazsa kart bloke olacak. Bunun dışında merkezi bir noktaya, KİOSK bakiye yükleme makinesi konulacak. Günün her saatinde yükleme yapılabilecek. Bakiye sorgulama, yükleme gibi işlemler mahallelerde konuşlanacak ekmek büfeleri veya yükleme noktalarında yapılacak. İnternet ve akıllı telefonlardan kredi kartı kullanılarak bakiye yüklemesi yapılabilecek.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat