Heri Haber

TSO’dan Altın Tahvili İçin Duyuru

Çorum ve ilçeleri için altın tahvili talep toplama ve ihraç döneminin 23-27 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacağını bildirildi.

TSO’dan Altın Tahvili İçin Duyuru
20 Ekim 2017 - 22:16 'de eklendi.

Çorum ve ilçeleri için altın tahvili talep toplama ve ihraç döneminin 23-27 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacağını bildirildi.

Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi; “Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ülkemizde yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla ilk defa Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası adı altında iki yeni ürün çıkarılmaktadır. Bu ürünlerin talep toplama ve ihracı işlemleri 02-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde belirlenen Ziraat Bankası Şubelerinde haftalık etaplar halinde gerçekleştirilmektedir. Çorum ve ilçeleri için talep toplama ve ihraç dönemi 23-27.10.2017 tarihleridir.

Bu ihraç ile yastık altında yaklaşık 2200 ton (100 Milyar ABD Doları) olduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılması ve ülkemiz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yolla elinde fiziki altın bulunduran yatırımcılar da altınlarını devlet güvencesi altında saklama ve atıl olarak bekleyen altınların değeri üzerinden ek getiri elde etme imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca istedikleri zaman altınlarını Ziraat Bankasına satarak nakde dönüştürme, vade sonunda tekrar altın olarak alma ve vergi avantajlarına da sahip olmaktadırlar.

Faize duyarlı yatırımcılar getirecekleri hurda altın karşılığı çıkartılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz Altına Dayalı Kira Sertifikalarını, Geleneksel yatırımcılar ise getirecekleri hurda altın karşılığı çıkarılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Altın Tahvilini alacaklardır.

İhraç edilecek her iki Devlet İç Borçlanma Senetlerinin vadesi 2 yıl olup, yatırımcısına 6 ayda bir %1,2 oranında kupon (kira) ödemesi yapılacaktır. Yıllık kupon (kira) getiri oranı ise %2.40 olarak belirlenmiştir. Bu ihraca ilişkin kupon/kira gelirlerinde herhangi bir vergi alınmamaktadır. Gelir vergisi (Stopaj) orası %0 olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankasınca da hiçbir masraf alınmayacaktır.

İhraç işlemleri için : Külçe altınlar, Darphane Altınları (Çeyrek,Yarım,Tam,Ata Lira…vb.) ile 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Üzerinde değerli, yada değersiz taş bulunan altın (takı) ve Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir kabul edilecektir. Bu aşamada altın sahipleri hiçbir kayba uğramayacaktır. Yatırımcılar ilk 3 aydan sonra vade boyunca istedikleri zaman altınlarını Ziraat Bankasına satabilecekler veya vade sonunda istedikleri takdirde altınlarını fiziki altın (1kg’lık külçe altın yada Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Altını) olarak geri alabileceklerdir.

Çorum ve ilçeleri için talep toplama ve ihraç dönemi 23-27.10.2017 tarihleri olup, fiziki altın kabulü ve ihraç işlemleri Ziraat Bankası Çorum Şubesi aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Gerek merkez gerekse ilçelerde konuya ilgi gösteren vatandaşlarımızın işlemler ve bilgi almak için Ziraat Bankası Şubelerine başvurmaları gerekmektedir.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat