Heri Haber

Toplu Taşıma Belediyeye Kaldı

Çorum’da uzun yıllardır özel sektör eliyle yapılan şehiriçi toplu ulaşım hizmetini artık Belediye yürütecek.

Toplu Taşıma Belediyeye Kaldı
09 Ocak 2018 - 17:12 'de eklendi.

Çorum’da uzun yıllardır özel sektör eliyle yapılan şehiriçi toplu ulaşım hizmetini artık Belediye yürütecek.

Toplu taşımada 10 yıllık sürenin dolmasına kısa bir süre kala Çorum Belediyesi yeni bir ihale yapmış ve ihaleye sadece Ulaş A.Ş girerek kazanmıştı. Sonrasında ise Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, hem ihaleye tek firmanın girmesi hemde ileride ortaya çıkabilecek bazı olumsuzlukları da dikkate alarak ihaleyi iptal etmişti.

İhalenin iptal edilmesinin ardından Belediye yönetimi toplu ulaşım hizmetlerini bünyesinde vermek için çalışmalara başladı. Belediye Meclisi’nin dün yapılan ocak ayı toplantısında ise 65 adet toplu taşıma otobüsü alımı, 1 adet doğalgaz dolum istasyonu yapımı, otobüs garajı yapımı ve elektronik ücret toplama sistemi yapımı için 50 milyon lira kredi kullanma yetkisinin Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye verilmesi konusu görüşülerek karara bağlandı.

Gündem maddesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, neden böyle bir yol izledikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Halk Otobüsü işletmesinin 10 yıldır bu işi yaptığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Muzaffer Külcü, “Geride bıraktığımız zamanda bazen kamuoyuna yansıyan hatta hiç arzu etmediğimiz davranışlarla kamuoyuna yansıyan, duyduğumuz zaman üzüldüğümüz rencide olduğumuz hatta olayları yaşayan kişiler yönünde baktığımız da mahcup olduğumuz utandığımız hadiselerde oldu. Bununla beraber yanyana gelmiş arkadaşlarımızın el birliği güç birliği yaparak ortaya koymuş oldukları bir çalışma örneğini de gördük. Bir yönüyle baktığınızda üzücü hadiseler var. Bir yönüyle de Belediyenin bir yükünü almışlar. Elbette bu işi yaparken az çok kar edecekler. Ortada bir süreç söz konusu. Biz herşeye rağmen mümkün olduğu kadar disipline ederek özel işletme eliyle bu işin yapılmasını doğru görüyoruz. Ama 10 yıllık zaman diliminden bahsediyoruz. Hergün 35 bin civarında insanın direk muhatap olduğu bir hizmet anlayışından bahsediyoruz. Biz geçmiş 10 yıllık dönemde yaşadığımız sorunlardan hareketle ‘o sorunları minimize ederek nasıl yolumuza devam ederiz’ anlayışıyla bir şartname oluşturduk. Ve basın yayın yoluyla bunu kamuoyuna açıkladık. İlgili firmaya da ‘eğer önümüzde ki 10 yıllık dönemde böyle bir niyetiniz varsa şartlarımız bunlar’ diye şartnameyi de ifade ettik. Bu defa karşımıza başka bir problem çıktı. O da arkadaşlarımız 136 ortaklar. Yani 136 tane patron var. Uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksınız ve bu yolculuğu samimiyetine sadakatine güvendiğiniz çalışkanlığından emin olduğunuz şekilde yürümek istersiniz. Yarın kimin ne diyeceği kimin ne yapacağız belli olmadığı bir yapı yani kurumsal olmayan bir yapı ne kadar uğraşırsanız uğraşın sıkıntıdan kurtulamaz. Tüm kaygılarımızı bu yapı bir kez daha ortaya çıkartıyor. Arkadaşlarımızı teşvik edici olmaya çalıştık. “Kurumsallaşın yıllık 20 milyon lira civarında bir bütçe yönetiyorsunuz bu halinizde yaptığınız işin yönettiğiniz bütçenin herhalde farkında değilsiniz, Çorum’da en büyük işletmelerden birisisiniz kurumsallaşın” diye ısrarla tavsiyelerde telkinlerde bulunduğumuz hale bu konuda ne yazık ki yeteri kadar mesafe alamadık. Demin ifade etmeye çalıştım. 136 ortak yani 136 patron var. Bu bizi kaygılandırdı. Bu kaygılarımızı bertaraf edecek bir tutum göremeyince ihalemizi yasal süremiz içinde iptal ettik. Orada çalışan şoför arkadaşlar bizde çalışır yada çalışmazlar yeniden bir ihale yaparız yada yapmayız vesaire bunlar ayrı bir tartışmanın konusu. Bizim kaybedecek zamanımız yok. Ek bütçe yapmamız gerekiyordu yaptık. Şimdi biz kendi yol haritamızı hazırlamış bulunuyoruz. Buradan bir başlangıç yapmak niyetindeyiz. İnşallah Belediyemiz ve şehrimiz için hayırlı olur. Otobüs şoförlerinin durumunu ise önümüzde ki günlerde ayrıca konuşuruz. Çünki orada da birileri çalışacak ve bu arkadaşlarda bu işi biliyorlar. En iyisi onların yapmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

CHP Grup Başkan Vekili Necdet Biçer ise baştan beri toplu taşıma işini Belediyenin yapmasından yana olduklarını belirterek otobüs şoförlerinin mağdur olmaması gerektiğini belirtti. Yapılan değerlendirmelerin ardından gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi.(hakimiyetgazetesi)

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Düğün Salonu ve Havuz Kiraya Verildi

Gençlik Merkezi’nden Köy Okullarına Yardım

Demirci’den, 10 Ocak Kutlaması

Kapat