Heri Haber

Suni Tohumlama Protokolü İmzalandı

Çorum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çorum Veteriner Hekimler Odası ve Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından suni tohumlama protokolü imzalandı.

Suni Tohumlama Protokolü İmzalandı
18 Ocak 2020 - 10:22 'de eklendi.

Çorum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çorum Veteriner Hekimler Odası ve Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından suni tohumlama protokolü imzalandı.

Başkan seçildiğinden bu tarafa başarılı çalışmalara imza atan Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Çorum’da hayvan yetiştiriciliği konusunda ortaya koyduğu özverili çalışmalarıyla kırsaldaki büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde üreticinin üretim ve rekabet gücünü artırmaya devam ediyor.

Heybeli Cafe’de imzalanan protokol töreninde;
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Gür, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Veteriner Hekim Odası Başkanı Arif Akar ve Koyun Keçi Birliği Başkanı Birol Alanbay, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Rafet Altunörs katıldı.

Veteriner Hekim Odası Başkanı Arif Akar, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi birer konuşma yaptı.

Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Veteriner Hekimler Odası 2010 yılından
beri sürdükleri suni tohumlama ve veteriner hizmetleri protokolü 2020 yılı için yenilendi.

Kaya ve Akar, damızlık hayvan yetiştiriciliğinde suni tohumlamanın islah çalışmalarının
vazgeçilmezi olduğunu hatırlatarak bu konunun titiz bir takip sistemi gerektiğini kaydetti.

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği,ilimizde hayvan yetiştiriciliği konusunda ortaya koyduğu özverili çalışmalarıyla kırsaldaki büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde üreticinin üretim ve rekabet gücünü artırmaya devam ediyor. Türkiye’ de ilk ve tek olma özelliği taşıyan suni tohumlama hizmetinde 2020 protokolünü de hayata taşındı.

Veteriner Hekimleri Odası ile yapılan yeni sözleşmenin hayırlı olmasının dileyen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, özverili yaklaşım ve hizmet kalitesi nedeniyle Veteriner Hekimler Odasına teşekkür etti.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Arif Akar ve Yönetim Kurulu üyeleri ili bir araya gelen Birlik Başkanı Kaya, damızlık hayvan yetiştiriciliğinde temeli kabul edilen suni tohumlama işleminin islah çalışmaları için vazgeçilmez olduğu, titiz bir takip sistemi gerektiren bu konunun dört dörtlük bir çalışmayla hayata taşındığını söyledi.

Çorum’un hayvan islahı konusunda başarılı adımlar attığının altını çizen Kaya, 2010 dan bu tarafa uygulanan protokolün 2020 yılında da yenilenerek devam ettiğini sözlerine ekledi.

Başkanlar 2020 yılı Suni tohumlama ve Veteriner hizmetleri protokolünün ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını dilediler.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER