Heri Haber

Kurban Kesim Yerleri Belirlendi

Çorum Valiliği yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların sağlıklı ve hijyenli bir ortamda kurbanlarını kesmeleri için kurban kesim yerlerini belirledi.

Kurban Kesim Yerleri Belirlendi
12 Ağustos 2017 - 16:16 'de eklendi.

Çorum Valiliği yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların sağlıklı ve hijyenli bir ortamda kurbanlarını kesmeleri için kurban kesim yerlerini belirledi.

Kurban Bayramı’nda ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlıklarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde kesmelerine yardımcı olmak amacıyla Çorum Valiliği “Kurban Hizmetleri Komisyonu” oluşturuldu.

Vali Yardımcısı Alp Aslanargun’un başkanlık ettiği komisyon geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaparak, önemli kararlar aldı.

Çorum Müftülüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda; ilimizde kurban satılacak veya kesilecek yerler belirlenirken, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi ve bu konulara ilişkin diğer hususlarla ilgili tedbirler görüşüldü. Toplantıda kurban satış ve kesim yerleri ile uyulması gereken kurallar belirlenirken, kurumlar arası da görev dağılımı yapıldı.

Komisyon üyeleri toplantıda şu kararları aldı:

KURBANLIK KESİM YERLERİ

İskilip Yolu 1. Km. deki Hayvan Pazarı yerinin kurbanlık hayvanların satış yeri olarak tespitine,

2- Kurban kesim yerleri olarak;

a) Mimar Sinan Mahallesi (Sevgi Evleri Yanı)

b) Bahçelievler Mah. Mehmet Akif Ersoy 1. Cadde, Mehmet Akif Ersoy 38. Sokak ve Sülüklü Evler 48. Sokak kesişimi park alanı.

c) Buharaevler Mah.Buhara 5. Cad. ile Buharevler 22. Sok. kesişimi (Recep Yazıcıoğlu Parkı Kuzeyi)

ç) Ulukavak Mah. Çam Değirmeni 19. Sokak ve 10. Sokağın kesiştiği yer.

d) Mimarsinan Mah.Fevzi Çakmak 3.Cad. (Askeriye yanı alan),

e) İkbalkent arkası Çiftlik Çayırı 35. Sok.

f) Gökbek Gıda A.Ş.’ne ait İskilip Yolu 4.km. (Gökbek Kesimhanesi)

g) İskilip Yolu 1.km.deki hayvan pazarı.

h) Dr. Sadık Ahmet Cad. Hz. İbrahim Cami yanı

ı) Vatandaşların usulüne uygun ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kendi bahçesi ve özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile hijyenik şartlara uymak suretiyle hayvana eziyet vermeden kesebilmeleri, kesilen hayvanların kulak küpelerinin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edilmesi ancak; ana caddeye bakan bahçelerinde kurban kesmelerine Belediye Zabıta Müdürlüğünce müsaade edilmemesine,

k) Kişi ve kuruluşların Kurban Komisyonu adına Belediye’ye müracaat etmeleri halinde satış ve kesim yerlerinin diğer kesim yerlerindeki şartlara uygun hale gelmesi şartıyla belediyece izin verilmesine ve yukarıdaki kesim yerlerine ilaveten kurban satış ve kesim yerlerinin tespitine, Kurban Kesim yerlerine ilaveten müsaade edilen yerlerin adreslerinin belediyece, komisyon üyeleri kurumlara bildirilmesine, ayrıca DHYS (Din Hizmetleri Yönetim Sistemi) ye giriş için 14.08.2017 tarihine kadar İl Müftülüğüne bildirilmesi.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat