Heri Haber

Külcü, “Din Hizmetleri Gönül İşidir”

Çorum Belediyesi , Müftülük ve Diyanet-Sen Çorum Şubesi tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle “Buluşma” programı düzenlendi.

Külcü, “Din Hizmetleri Gönül İşidir”
09 Ekim 2017 - 17:02 'de eklendi.

Çorum Belediyesi , Müftülük ve Diyanet-Sen Çorum Şubesi tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle “Buluşma” programı düzenlendi.

Yıldız Park Düğün Salonunda gerçekleştirilen programa Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın, Çorum Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Turhan Candan, Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, İnsanı Değerler Platform Dönem Sözcüsü ve Akşemsettin Camii Hatibi Zeki Kanbur, din görevlileri katıldı.

Programda; Diyanet Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, Çorum Müftüsü Dr. Ahmet Akın ve Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü birer konuşma yaptılar.

YILDIZ,”EZANLAR BAĞIMSIZLIĞIN SİMGESİDİR”

Ezanların bir milletin bağımsızlığını temsil ettiğini belirten Çorum Diyanet Sen Şube Başkanı Ali Yıldız, “Ezanlar İslami bir şehrin kurtuluşunun vesilesidir. Camilerimiz ise müslümanın mabetidir. Hiç bir cami de din görevlisiz düşünülemez” dedi.

“MÜSLÜMANLAR MEDENİYETİN EFENDİSİDİR”

Müslümanların medeniyetin Efendisi olduğunu kaydeden Yıldız, şimdi bu efendilere bazıları tarafından prangalar vurulmaya çalışılıyor. Bunun için İslam alemi iri, diri ve birlik olmalıdır” diye konuştu.

KÜLCÜ’YE TEŞEKKÜR

Din görevlilerinin toplumun kanaat önderleri olduğunu ifade eden Yıldız, belediye başkanına din görevlileri adına yaptığı bütün çalışmalar için teşekkür etti.

MÜFTÜ AKIN, “CEMAATE İYİ DAVRANIN”

Camilerin medeniyetinin temsil edildiği yerler olduğunu ifade eden Müftü Dr.Ahmet Akın din adamlarından vatandaşlara iyi davranmaları hususunda uyarılarda bulundu.

“ÇORUM ÖRNEK ŞEHİR”

Bazı söylemler ve çekilen filmlerle din adamlarının itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını hatırlatan Akın, 4-6 yaş gurubu çocuklar için Kuran Kursu yaptırılan tek şehrin Çorum olduğunu ifade etti.

Akın, artık bütün camilerin belediyeler yoluyla devlet tarafından yapıldığını kaydetti.

KÜLCÜ, “CAMİLERİMİZ SADECE NAMAZ KILINAN YERLER DEĞİLDİR”

Cami meselelerinin gündemde olması gerektiğine vurgu yapan Külcü, ” Camilerimiz sadece namaz kılma mekanı gibi görülmemesi gerekir. Peygamber Efendimiz zamanında dünya meselelerinin görüşüldüğü istişareleri yapıldığı yerlerdi” dedi.

Camilerin Beytullah’ın bir şubesi olduğuna vurgu yapan Külcü, ” Beytullah’a gittiğimiz zaman orada yeme, içme vs. gibi her şeyi yapıyoruz ama buraya geldiğimiz zaman camilerde istediğimizi yapmıyoruz bu algıdan kurtulmamız lazım” diye konuştu.

Çocukların camilere rahatlıkla gelip gitmesinin gerekliliğine vurgu yapan Külcü, ” çocuklarımız camilere geldiği zaman Yaramazlık yapacaktır gülüp oynayacaktır Ama zamanla da yanındaki büyüklerin yaptığını yapıp namaz kılmaya başlayacaklardır” ifadelerini kullandı.

“CAMİLERDE ÇOCUKLAR OLMAZSA GELECEĞİMİZDEN KORKMALIYIZ”

Çocukların camide gülüp oynamasını eleştirenlerin olduğunu ifade eden Külcü, ” Çocuklarımız ve gençlermiz bizim geleceğimizdir. Biz bu dünyaya aha geldik aha gidiyoruz, bulunduğumuz yerleri bizden sonraki nesillere bırakıp bir tarafa çekileceğiz. Bu camilerde çocuklar gençler olmazsa geleceğimizden korkmamız lazım” şeklinde konuştu.

“135 MİLYON BÜTÇE AYIRDIK”

Belediye olarak 135 milyon lira bütçe ayırdıklarını ifade eden Külcü, camilerin tamir tadilat ve temizlik işlerini düzenli olarak yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“BU HİZMETLER GÖNÜL İŞİDİR”

Din hizmetlerine yapılan işlerin aşkla yapılan bir gönül işi olduğuna vurgu yapan Külcü,” Biz bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz, biz yaptıkçada Rabbim bize yardım edecektir” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından günün anısına sendika başkanları tarafından Belediye Başkanı Muzaffer külcü’ye hediye takdimi yapıldı.

Program yemek ikramı ve yapılan yemek duasının ardından sona erdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat