Heri Haber

‘Kudüs, Filistin Devletinin Başkentidir’

Eğitim Bir Sen Çorum 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma girişimlerine tepki gösterdi.

‘Kudüs, Filistin Devletinin Başkentidir’
07 Aralık 2017 - 13:39 'de eklendi.

Eğitim Bir Sen Çorum 1 Nolu Şube Başkanı Tahir Eşkil, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma girişimlerine tepki gösterdi.

Eşkil, “Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi konusunda Amerika’nın denemeye çalıştığı girişim son derece tehlikelidir. 1897 Basel Kongresi, 1917 Balfour Deklarasyonu, 1948 İsrail’in devlet ilanı… 120 yıl geçti 1897’nin üzerinden ve 100 yıl sonra dedikleri Büyük İsrail hedefinde 20 yıllık sapma var. Hesapları birileri bozuyor. Şimdi yeni hamle peşindeler. Hiç şüphe olmasın, başaramayacaklar. Ayaktayız. Kudüs, Filistin devletinin başkentidir. 81 ilden, bu tehlikeli girişimden vazgeçilmesi çağrımızı meydanlarda yineleyeceğiz. ABD’nin hukuksuz girişimine sert tepki göstererek, eyleme geçeceğiz.” dedi.

Tekere Çomağı Sokmak Durumundayız
“Bu teşkilat büyük olmak zorunda” diyen Eşkil, geçmişten beri yaşanan hadiselerin örgütlü bir mücadelenin o dönemlerde yeterince güçlü olmayışına bağlayarak, “Ama artık Eğitim Bir Sen var, Memur-Sen var. Bizler geçmişte yaşananları çok iyi biliyoruz, Eğitim Bir Sen olarak, tekere çomak sokmak zorundayız. Onun için Eğitim Bir önemli bir hareket, büyütmek lazım, yola devam etmek lazım” şeklinde konuştu.

Eğitim Bir Sen’in hiçbir zaman kaosun paydaşı olmadığını vurgulayan Eşkil, şöyle devam etti: “Muhalefet anlayışımız, eğri dediğimizin doğrusunu bulup çıkarmak ve bunu paydaşlarımızla paylaşmaktır. Muhalefet sözde değil, özde olur. Hele hele bizim kültürümüzde, doğruya doğru, eğriye eğri demek muhalefettir. Bunun da ötesinde, eğri dediğinin doğrusunu bulup çıkarmak ve paydaşlarınla paylaşmak senin en büyük sorumluluğundur. Eğitim Bir Sen’in durduğu yer burasıdır işte.”

Hayat Mücadeledir
Türkiye’nin her zamankinden daha fazla bütünleşmeye, kaynaşmaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Eşkil, küresel operasyonların sıklaştığı, Türkiye’nin mengeneye alınmaya çalışıldığı çok tarihi süreçlerden geçildiğini kaydetti. Hayatın bir mücadeleden ibaret olduğunu belirten Eşkil, mücadelenin sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eşkil, “Bir koşudayız, hayat bir mücadele. Afrika’da her sabah uyanan ceylan, ‘bugün en hızlı koşan aslanı geçmeliyim, hayatta kalmam buna bağlıdır’, uyanan her aslan da sabah, ‘bugün en yavaş koşan ceylanı yakalayabilmeliyim, hayatta kalmam buna bağlı’ der. İşte biz de böyle bir mücadelenin içerisindeyiz, koşmalıyız, mücadelemizi sürdürmeliyiz” diye konuştu.

ABD Tehlikeli Bir Girişimde Bulunuyor
Eşkil, Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi çabaları konusunda ABD’nin denemeye çalıştığı girişimin son derece tehlikeli bir ateş olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi konusunda Amerika’nın denemeye çalıştığı girişim son derece tehlikelidir. 1897 Basel Kongresi, 1917 Balfour Deklarasyonu, 1948 İsrail’in devlet ilanı… 120 yıl geçti 1897’nin üzerinden ve 100 yıl sonra dedikleri Büyük İsrail hedefinde 20 yıllık sapma var. Hesapları birileri bozuyor. Şimdi yeni hamle peşindeler. Hiç şüphe olmasın, başaramayacaklar. Ayaktayız. Kudüs, Filistin devletinin başkentidir. 81 ilden, bu tehlikeli girişimden vazgeçilmesi çağrımızı meydanlarda yineleyeceğiz.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat