Heri Haber

Kış Lastiği Denetimi Yapılacak

Çorum İl  Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri tarafından kış lastiği denetimi yapılacak.

Kış Lastiği Denetimi Yapılacak
04 Aralık 2018 - 12:13 'de eklendi.

Çorum İl  Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri tarafından kış lastiği denetimi yapılacak.

İl sınırları içerisinde 2018-2019 yılı 1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi.

Bu kapsamda Trafik Şubesi ekipleri tarafından Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar üzerinde bugün saat 11.00’de Peugeot Uygulama Noktasında Kış Lastiği denetimi yapılacak.

Denetim hakkında Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi; “Kış mevsiminde oluşabilecek yağmur, kar, tipi, sis, buzlanma gibi olumsuz hava ve yol koşulları ile mücadele edebilmek amacıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunup, olumsuz hava şartlarından en az seviyede etkilenmelerini, huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini temin etmek amacıyla, İçişleri Bakanlığımızın Genelgesi doğrultusunda “Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu toplantı ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yapılmıştır.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İli İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile 1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası Karayollarında yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kış lastiği takılması zorunlu olduğu ve toplantıda alınan karar doğrultusunda il sınırları içerisinde 2018-2019 yılı 1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Denetimlerde kış lastiği takmayan araçlara 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi gereği mevzuatta belirlenen hükümlere uymayanlar hakkında 625 TL idari para cezası uygulanacaktır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar üzerinde bugün Peugeot Uygulama noktasında kış lastiği denetimi yapılacaktır. İl Emniyet Müdürlüğümüzce, yol kullanıcılarının güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri ve ilimizdeki karayolunda seyreden sürücülerin daha duyarlı ve bilinçli hareket etmelerini sağlamak amacıyla denetimler planlı, yaygın ve süreklilik arz edecek şekilde devam edecektir.”

SON DAKİKA HABERLERİ
sanalbasin.com üyesidir
İLGİLİ HABERLER