Heri Haber

Kaçak Av Yapanlara Ceza Yağdı

Çorum’da usulsüz av yapan 16 kişiye toplam 20 bin lira para cezası uygulandı.

Kaçak Av Yapanlara Ceza Yağdı
10 Eylül 2019 - 15:37 'de eklendi.

Çorum’da usulsüz av yapan 16 kişiye toplam 20 bin lira para cezası uygulandı.

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 2019-2020 av sezonu 24 Ağustos itibariyle açıldı.

İl içinden ve il dışından gelen 1087 avcı Avlak Bilgi Sistemi’nden (AVBİS) bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu için izin alarak av yaptı.

Av sezonun başlamasıyla birlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, av denetimi ekipler tarafından gece ve gündüz kontrollerine ağırlık verildi.

Gece denetiminde avda kullanılması yasak olan cihazlarla av yaptığı tespit edilen 12 kişiye yasal işlem uygulandı. Bu kapsamda, 2 adet av tüfeği,  1 adet projektör, ses cihazları ve av hayvanlarına el konuldu.

Ayrıca gündüz yapılan kontrollerde usulsüz av yapan 4 adet avcıya yasal işlem yapılırken, bir adet av tüfeğine el konuldu.

Yapılan denetimler sonucunda 16 kişiye 16.505,00.-TL idari para cezası, 3.760,00.- TL tazminat olmak üzere toplam 20.265,00. TL tutarında ceza uygulandı.

Konu ile ilgili açıklamada şunlar söylendi;

“Sürdürülebilir ve bilinçli avcılık yapılması için Şube Müdürlüğümüzce, Av Koruma ve Kontrol ve bilinçlendirme faaliyetleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.  Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kanunlara ve kurallara göre av yapmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın yasa dışı avcılık yapanları,  özellikle araziye elektronik ses cihazı kuran ve gece far avı yapanları görmeleri halinde en hızlı şekilde Şube Müdürlüğümüze ya da kolluk kuvvetlerimize bildirmeleri hususu önem arz etmektedir.” Denildi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER