Heri Haber

Çorumlu Çift Resmi Sunucu Oldu

Çorum Umut Radyo sahipleri Meltem- Uğur Çınar çifti, bu yıl da Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma törenlerinin resmi sunucusu oldu.

Çorumlu Çift Resmi Sunucu Oldu
17 Ekim 2017 - 20:43 'de eklendi.

Çorum Umut Radyo sahipleri Meltem- Uğur Çınar çifti, bu yıl da Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma törenlerinin resmi sunucusu oldu.

Nevşehir’in Hacı Bektaş İlçesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca 54.’üncüsü düzenlenen törenler panel, sergi, açılış ve konferans ve konser programları ile üç devam etti.

Çınar çiftinin 6 yıldır başarı ile sunduğu anma törenleri, Çilehane mevkiinde Kemal Kılıçdaroğlu Kültür ve Kongre merkezinde yapıldı. Etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, Kültür Müsteşarı Hasan Safarkhani, milletvekilleri ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

Tören, ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Kültür Bakanlığı Semah Topluluğu semah gösterisi yaptı.

“TEMELİNDE BARIŞ OLAN ANLAYIŞI YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptığı konuşmada 1 asır önce konulan emperyal projenin yıllar sonra uygulanmaya çalışıldığını söyledi.Kurtuşmuş, insanların mezhep ayrılıklarıyla birbirine kırdırılmaya çalışıldığını anlatırken, şöyle konuştu:

“Burada canlar hepimize büyük görev düşüyor. İrfan medeniyetini yeniden diriltmek durumundayız. Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmek durumundayız. Eğer insanları dinde kardeş olarak bilirseniz bu Sünnidir, bu Alevidir diye ayırmazsınız. Böyle görürseniz dünyada barışı kardeşliği ortaya koyarsanız. İşte bu Anadolu toprakları Hoca Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaşi Veli’ye kadar her yeri esenlik haline getirmiştir. Din ve mezhepleri farklı olsa da aynı mahalleyi paylaşan toplumun milletiyiz. Zulüm kolay, adalet zordur. Haksızlık kolay, hakkı yememek zordur. Bizim yolumuz, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıdır. Bu vesileyle aranızda olmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Cenabı Allah bizleri inşallah Hz. Ali, Hz. Hüseyin ile cennette inşallah buluştursun. Diğer bir konu da inşallah Hacıbektaş’ın daha uluslararası etkinliklere katılması gerekir. Bütün Hacı Bektaş Veli erenlerini buraya çağıralım. Bununla ilgili bizler de inşallah üzerimize düşen görevi yaparız. Bu etkinlikleri inşallah daha güzel hale getiririz.”

“ANADOLU’NUN İNSANCIL VE AKILCI TUTUMUNA ÖNDERLİK YAPMIŞTIR”

Hacı Bektaş Veli’nin 13’üncü Yüzyıl’da yaşamış büyük bir düşünür ve Anadolu ereni olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hacı Bektaş Veli, Anadolu coğrafyasının önemli erenlerindendir. Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi’nin insan yolunda toprak olma anlayışını benimsemiştir. Hacı Bektaş sözlü kültürümüzün temsilcisi olduğu gibi yazılı kültürümüzün de temsilcisi olmuştur. Anadolu’nun insancıl ve akılcı tutumuna önderlik yapmıştır. Hacı Bektaş ocağında yetişen erenler, dünyanın dört bir yanına yayılmakla kalmamış, dünyanın her tarafına gitmiştir. Balkanlar’da da Müslümanlığın yayılmasına vesile olmuştur. Hacı Bektaş Veli, Osmanlı’da Yeniçeri ocağının piri sayılmıştır. Hacı Bektaş Veli helal kazanç konusunda fikirlerde bulunurken, tembelliğe, haksız kazanca karşı da tepkisini koymuştur. Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahi Evran çağdaş Türkiye’nin uygarlık birikimine katkı koymuş ve anmayı hak etmiştir.”
Anma etkinliklerinde konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bakan Numan Kurtulmuş’a sözleri için teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Bakan Kurtulmuş hepimizin özlediği konuşma yaptı. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bizim birliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Kavgaya değil, huzura ihtiyacımız var” dedi.

‘BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM’

Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ise, tarihin derinliklerinden süzülerek gelen medeniyetlerin harman olduğu Anadolu’da 13’üncü Yüzyıl’da Moğollar’ın işgali ile Selçuklu Devleti’nin yıkıldığını, beylikler dağıldığını söyledi. Başkan Selmanpakoğlu, şöyle konuştu:

“Topluluklar orada burada, nasıl ve ne olacağını bilmeden savrulmuş, toprak Osman Devleti’nin kuruluşuna can verecek havayı ve suyu bekliyordu. ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ diyen Hacı Bektaş Veli toprağa maya, topluma rehber olmanın tohumlarını Hacıbektaş’tan ekti. Hünkar düşüncesini uygulamaya koyarken, gönülleri, ‘Tanrı-evren-insan’ bütünlüğüne aşk ile bağlamaya başladı.”

Konuşmaların ardından şiir, öykü yarışmaları ödül töreni yapıldı. Törende, 24. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden Doç.Dr. Özgür Savaşçı’ya verildi. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a da barışı simgeleyen güvercin verildi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat