Heri Haber

Çorum’da Bayram Namazı Saati

Türkiye 11 Ağustos 2019 Pazar günü Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor.

Çorum’da Bayram Namazı Saati
10 Ağustos 2019 - 20:34 'de eklendi.

Türkiye 11 Ağustos 2019 Pazar günü Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor.

Kurban Bayramı’nın gelmesi ile birlikte vatandaşlar bayram namazını saat kaçta kılacağını merak ediyor. Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesi olan bayram namazları, bayramların birinci günü kuşluk vaktinde kılınıyor.

Farz değil vacip bir namaz olarak bilinen bayram namazı iki rekat olarak cemaatle kılınıyor.Bayram namaz vakitlerini merak edenler için Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namazı saatlerini il il duyurdu.

Tüm illerin namaz vakitleri Diyanet İşleri’nin namaz vakitleri takviminde yer alıyor. Bayram sabahında kılınacak namazın ardından, kurban ibadeti de yerine getirilecek. Çorumlu vatandaşlar 11 Ağustos 2019 Pazar sabahı kılacakları bayram namazı vakitlerine haberimizden erişim sağlayabiliyor.

ÇORUM BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

2019 Çorum Kurban Bayramı namaz vakti saat 06:24’te. Çorumlu vatandaşlar 11 Ağustos 2019 Pazar sabahı Kurban Bayramı namazını bu saatte kılacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?
Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rek’at:

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) imam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

BAYRAM NAMAZININ ÖNEMİ

Müslümanların dini anlamda, cuma dışında iki büyük bay­ramı vardır: Fıtr ve Azha… Birincisi, Ramazan Bayramına, ikinci­si Kurban Bayramına delalet eden isimlerdir.

Bu iki bayramda cumadan farklı şekilde bir kaynaşma, görüşme, selamlaşma, tebrikleşme ve fakirlere yardım elini uzat­ma; dostları ve yaşlıları ziyaret etme kendini gösterir. Böylece küçüklerin, fakirlerin, muhtaçların daha çok sevindirildiği; büyüklerin daha çok saygı ve ilgiyle ziyaret edildiği bu günlerde şüphesiz ki İslam’ın yüce hikmetleri söz konusudur.

İman ve kültür birliği çerçevesinde kalpler feyiz ve rahmet le dolup taşar; vicdanlar huzura kavuşur; aileler geniş çapta sevgi ve saygı havası içinde kaynaşma ortamı bulur; inanan herkes için bayram huzur, güven, neşe kaynağı olur.

Bunun için bayram günü her müslümanın güzel ve temiz el­bisesini giymesi, güzel koku sürünmesi, güzel bir görünüm arzetmesi, daha çok cömert olması ve daha fazla dost ve yakınlarıyla buluşması sünnet kılınmıştır.

Camiye namaza, dostuna ve büyüklerine ziyarete giden mü’minin, -düşman tehlikesi yoksa- silah taşıması mekruhtur.

Mümkün olduğu takdirde camiye yaya gitmek, camiden eve dönerken başka bir yol izlemek, yolda tekbir getirmek de sünnettir.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER