Heri Haber

Av Yasağı Başladı

Çorum’da 2018 yılı su ürünleri yasağı başlıyor. Bazı göletlerde ise yeni balıklandırma yapıldığı için 2 yıl boyunca av yasağı uygulanacak.

Av Yasağı Başladı
13 Mart 2018 - 19:08 'de eklendi.

Çorum’da 2018 yılı su ürünleri yasağı başlıyor. Bazı göletlerde ise yeni balıklandırma yapıldığı için 2 yıl boyunca av yasağı uygulanacak.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden konu hakkında yapılan açıklamada Çorum sınırları içerisinde bulunan akarsu, baraj, göl ve göletlerde sazan, kadife, siraz, yayın ve tatlısu kefali balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında, sudak ve tatlısu levreği türlerinin ise 15 Mart-30 Nisan tarihleri arasında avlanmalarının yasaklandığı belirtildi.

Ayrıca, Göçenovacığı, Çopraşık, Seyitnizam, Oruçpınar, Yeniyapan ve Kanlı Göletlerinde yıl içerisinde her türlü balık avcılığının da yasak olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“İlimizde 2016 yılında pullu sazan yavrusu atılarak balıklandırma çalışması yapılan, Alaca İlçesi Çopraşık, Gerdekkaya ve Soğucak Göletleri, Mecitözü İlçesi Köprübaşı Göleti, Ortaköy İlçesi Danış, Göleti ile 2017 yılında balıklandırma çalışması yapılan, Merkez Ahmetoğlan Göleti, Mecitözü İlçesi Hıdırlık, Ortaköy İlçesi Oruçpınar, Osmancık İlçesi Öbektaş Göletlerinde iki yıl boyunca avcılığın yapılması yasaktır.

Önemli dinlenme ve mesire yeri olan baraj, göl ve akarsu kenarlarında amatör ve ticari amaçlı avcılığın yapıldığı balık istihsal alanlarında, avcıların zaman, tür ve boy yasaklarına, azami ölçüde uymaları avcılığın sürdürebilmesi ve balık nesillerinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple avcılık işi ile uğraşanların ve vatandaşların kurallara riayet etmeleri aksi takdirde haklarında yasal işlem yapılacağının bilinmesi gerekmektedir.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
‘Bize Hazreti Hatice Rol Model Olmalıdır’

Başsavcı Açıkladı: 11 Öü, 23 Yaralı

‘ Sağlıklı Toplum İçin Çalışıyoruz’

Kapat