Heri Haber

Hitit’te 3+1 Modeline Dönüşüm Başladı

Çorum Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokullarında nitelikli eleman yetiştirmede örnek bir uygulama olarak kabul edilen ve İşyeri Uygulaması Eğitimi’ni merkeze alan 3+1 modeli dönüşüm çalışmaları sürüyor.

Hitit’te 3+1 Modeline Dönüşüm Başladı
12 Şubat 2018 - 16:39 'de eklendi.

Çorum Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokullarında nitelikli eleman yetiştirmede örnek bir uygulama olarak kabul edilen ve İşyeri Uygulaması Eğitimi’ni merkeze alan 3+1 modeli dönüşüm çalışmaları sürüyor.

Söz konusu değişim ve dönüşümü sağlamak ve koordine etmek amacıyla kurulan Mesleki Yüksekokulları Koordinatörlüğü tarafından Program Kurulu toplantısı yapıldı.

Ethem Erkoç Konferans Salonunda yapılan programa Hitit Üniversitesi’nin merkez ve ilçelerdeki öğretim elamanlarından oluşan bütün program temsilcileri katıldı.

Toplantıda meslek yüksekokulları bünyesinde bulunan programların ders müfredatlarının 3+1 modeline uyarlanması konusu görüşüldü.

Geçilmesi düşünülen model ön lisans öğrencilerinin 3 yarıyıl okulda teorik eğitim, 1 yarıyılda ilgili oldukları sektörlerde işyeri uygulaması eğitimi almak suretiyle iş disiplini, uygulama becerisi ve organize çalışma kabiliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor.

Bu sayede öğrencilerin iş hayatına hazır bir şekilde mezun olmaları amaçlanıyor. Programda konuşma yapan MEYOK Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık, 3+1 eğitim sisteminin, toplum, iş dünyası, üniversite, öğretim elemanı ve öğrenci açısından bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık, program müfredatlarının en kısa zamanda güncellenerek sistem değişikliğine hazır hale getirileceğini ifade etti. Işık, modelin uygulanması ile birlikte, takım çalışmasını bilen, teknolojik gelişmeleri takip eden, iş deneyimi olan ve teorik bilgiyi uygulama becerisine dönüştüren öğrenciler yetiştirilebileceğini böylece bu öğrencilerin de iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücü talebini karşılayabileceğini kaydetti.

Işık, modelin üniversiteye olan faydalarını ise iş dünyası ile kaynaşma, ortak AR-GE çalışmaları, iş dünyasının sorunlarına birlikte çözüm üretme ve mezun ettiği öğrencilerin başarısı ile tercih edilen üniversiteler arasına girmek şeklinde sıraladı.

Modelin iş dünyasına önemli kazanımlar sunacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Işık, bu model sayesinde firmalar iş başı eğitim yükünden kurtularak, yetenekli gördüğü öğrencileri seçerek istihdam edebilecek ve üniversite ile sürekli bir işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

MEYOK Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Güngör Karakaş tarafından sistemin işleyişi ile ilgili sunum yapıldı. Sunumdan sonra katılımcılardan gelen sorular tartışılarak daha kaliteli bir eğitim için yapılması gerekenler görüşüldü.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Ensar Vakfından “Hayırlı Olsun” Ziyareti

Başöğretmen’de Bir OKA Projesi Daha

Düdüklük Bekaroğlu Köyü’nden Birlik Cem’i

Kapat