Heri Haber

Hitit Üniversitesi’nin Halka Açılan Penceresi

(Hititsem) Hitit Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Eşref Savaş Başçı önceki gün Umut Radyo’da yayınlanan “Beyaz Mikrofon” programına stüdyo konuğu olduğu oldu.

Hitit Üniversitesi’nin Halka Açılan Penceresi
09 Ocak 2018 - 17:48 'de eklendi.

(Hititsem) Hitit Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Eşref Savaş Başçı önceki gün Umut Radyo’da yayınlanan “Beyaz Mikrofon” programına stüdyo konuğu olduğu oldu.

Aynı zamanda İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi’de olan Başçı, Meltem Danışman Çınar’ın hazırlayıp sunduğu programda Hititsem’in ilimizde üniversitenin halka açılan bir penceresi olduğunu belirterek, üniversitenin temel eğitimlerinin yanı sıra Çorum halkının ihtiyaç duyacağı bir takım eğitimleri yapma misyonunu üstlendiği bir merkez olduğuna dikkat çekti.

EĞİTİMLERİMİZ HER YAŞTAN İNSANA AÇIK
Başçı, her üniversitenin doğrudan rektörlüğe bağlı olarak çalışan bir sürekli eğitim merkezinin bulunduğunu belirterek Hititsem olarak çok geniş bir eğitim yelpazesine sahip olduklarını, gençlerden yetişkinlere hatta yaşlı gruplarına kadar hitap eden farklı düzeylerde hem kişisel eğitim hem de meslek edindirmeye yönelik eğitim hizmetlerinin de sağlanabildiği bir kurum olduklarını kaydetti.

Verilen eğitimlerin teknik olarak ayrıldığı zaman; yabancı dil konusunda iddialı olduklarını ve çok ciddi eğitimler yaptıklarını, yurt dışından gelen yabancı hocalar tarafından verilen bu derslerin önemli olduğunu ifade eden Başçı, “Bu durumu üniversitemizin Çorum’a çok güzel bir katkısı olarak değerlendirmek gerekir” dedi.

YABANCI UYRUKLU HOCALARIMIZ İNGİLİZCE DERSİ VERİYOR
Başçı, yurt dışından bir hocanın ülkemize getirilmesinin teknik olarak zor olduğunu belirterek, “ Bu insanları burada yaşamaya ikna etmek başlı başına zor bir durum. Çorum’u ya da Türkiye’yi harita üzerinde bulamayacak insanlar var. Diğer kişisel gelişim eğitimlerimiz söz konusu, bunlardan da söz edebiliriz. Örneğin diksiyon, bilgisayar ve koçluk eğitimlerimiz mevcut. Kimi zaman insanlarımız yoğun iş ve sosyal yaşamları içinde çıkmaza girdiği anlar olabiliyor. İnsanlarımızın kendi öz benliklerine dönerek iç seslerini dinleyebilmelerini sağlayabilmeyi öngören ve kimi bazı olayları değerlendirirken farklı yöntem ve teknikleri kullanarak nasıl yaklaşılması gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda İstanbul’dan alanında uzman bir hocamız sadece bu eğitim için ilimize geliyor eğitimini verip geri dönüyor”dedi.

ÖNCE ÖN KAYIT ARDINDAN KESİN KAYITLA SINIFLARIMIZ OLUŞUYOR
Bunun dışında Sağlık bilimleri alanında yeni eğitimler hazırladık. Diyabet, emzirme, çocuk bakımı, doğuma hazırlık, menopoz okulu eğitimleri gibi. Bu eğitimlere katılmak isteyenler için genç ve yetişkin grupları şeklinde bir değerlendirmemiz bulunuyor. Öncelikle verdiğimiz eğitimlere ilgi duyan herkes web sayfamızdan eğitim içeriğini okuyabilir. Bu eğitim içeriği eğer kendilerini ifade ediyorsa, ve bu eğitime katılmak istiyorlarsa ön kayıt yaparak talep edebilirler. Bu talepler belli bir sayıya ulaştığı zaman ilgili öğretim üyemizden destek alarak biz bu programı gerçekleştiriyoruz. Ve mümkün mertebe hocalarımızla da irtibat kurarak belli bir sayıya ulaştığı anda da programı hemen açıyoruz. Eğitim beşikten mezara kadar olan bir süreç. Eğitimin sonu yok. Yaşam devam ettiği sürece eğitimde sürekli devam ediyor. Adı üzerinde bir kurumuz. Sürekli eğitim merkezi. Bizim için iki önemli unsur var. Birincisi ön kayıt. Bu verilecek olan eğitime olan talebin göstergesi. İkincisi kesin kayıt. Buda eğitim almaya hazırız anlamına geliyor.

ROBOT EĞİTİMİ PROJEMİZLE ÇOCUKLARIMIZIN UFKU AÇILACAK
Hititsem Müdürü Yrd.Doç.Dr.Eşref Savaş Başçı konuşmasında şunları söyledi.” Merkezimizde bilgisayar programcılığı konusunda ciddi anlamda eğitimler yaptık. İkinci aşamada robot eğitimine geçmek istiyoruz. Projemiz devam ediyor. Bir markanın parça olarak robot malzemelerini aldık. Bunlar yüzlerce küçük parçadan oluşmakta. Biz bunları bir araya getirip monte ederek küçük devre ve araçlar ortaya çıkartıyoruz. Bunları da bilgisayar üzerinden programlayarak çocukların programcılık yeteneğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Robot kabiliyetlerini artırmak psikomotor becerilerini geliştirmek adına bir takım eğitimler yapabiliyoruz. Bu eğitimlerimiz ortaokul çağında olan bütün çocuklarımızı kapsıyor”..

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Önceki yazıyı okuyun:
Erdoğan Yılmaz, Mazbatasını Aldı

Tuvalette Unutulan Silah Mahkumun Eline Geçti

Yeni Devlet Tiyatro Salonunun Yeri Belirlendi

Kapat