Heri Haber

Doğa Okulları Proje Yarışmasında

Çorum Doğa Koleji TÜBİTAK tarafından düzenlenen liseler arası matematik proje yarışmasına katılıyor.

Doğa Okulları Proje Yarışmasında
11 Ekim 2017 - 16:39 'de eklendi.

Çorum Doğa Koleji TÜBİTAK tarafından düzenlenen liseler arası matematik proje yarışmasına katılıyor.

TÜBİTAK, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, yönlendirmek ve bilimsel gelişimine katkı sağlamak amacıyla her yıl proje yarışmaları düzenliyor.

Çorum Doğa Anadolu Lisesi öğrencileri, Matematik Öğretmeni Onur YAZGAN koordinatörlüğünde “Hitit Başkenti HATTUŞA’da Yerleşim Geometrisinin Analizi” isimli proje ile yarışmaya hazırlanıyor.

“Hitit Başkenti HATTUŞA’da Yerleşim Geometrisinin Analizi” isimli proje ile yarışmaya katılan öğrenciler, araştırma ve çalışmalarına yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Doğa Koleji Öğrencileri proje hedeflerini gerçekleştirebilmek için Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Özlem SİR GAVAZ’dan Hattuşa ile ilgili bilgi aldı. Hattuşa’nın hava fotoğrafları, dik bölge haritaları yerleşim planları, dönem hakkında bilgi veren kitaplarla ilgili yapılan açıklamayı öğrenciler dikkatle dinledi.

Proje Koordinatörü Matematik Öğretmeni Onur Yazgan, Hitit mimarisindeki asimetrik yerleşimin doğadan gelme yapısının içinde asıl olan uyumun izlerini araştırarak yapılacak matematiksel analiz ile bilinen estetik geometri kalıplarına uygunluğunun tespit edilmesine için çalışılacaktır. Bu çalışma için gereken veriler yerinde ölçüm yapılarak, hava fotoğrafları ve arkeolojik çalışmalar araştırılarak, ölçeklendirilmiş bölge haritaları incelenerek elde edilecektir. Elde edilen sayısal veriler geometrik modellemeler için matematiksel analizde kullanılarak uygunluğu kontrol edilecektir. Proje kapsamında Hititlerin Anadolu kültür ve medeniyetine mimaride yaptığı katkılara dikkat çekebilmek için asimetrik plansızlık içinde bile estetik geometrik kalıpların olduğunun belirlenmesi hedeflenmiştir.” dedi.

Çorum Doğa Koleji öğrencileri bu proje ile Çorum’un tarihi ve kültürel mirası olan, Anadolu’nun ilk başkenti Hattuşa’yı tanıtmayı amaçlamaktadır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Kapat