Heri Haber Çorum

Çorum’da Akıl ve Zeka Oyunları Eğitimi Verildi

TAZOF Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu il temsilcisi Sinan Avşar tarafından Çorum’da “Akıl ve Zeka Oyunları 1.Kademe Eğitmen Eğitimi” düzenlendi.

Çorum’da Akıl ve Zeka Oyunları Eğitimi Verildi
407 views
15 Eylül 2020 - 12:55

TAZOF Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu il temsilcisi Sinan Avşar tarafından Çorum’da “Akıl ve Zeka Oyunları 1.Kademe Eğitmen Eğitimi” düzenlendi.

TAZOF kulüpler koordinatörü ve usta eğitmeni Metehan Erdoğan’ın verdiği eğitim; 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde maske, mesafe ve temizlik önlemleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Eğitimde “becerikli yapılar, architecto, pentago, tangramino, kulami, mangala,reversi, tangramlar, pentomino, colours, triangle game, quadrıllıon, numbers,ıq-link,hide&seekjungle, Qbitz,Qbitzextreme,smart-ıq-focus,matchmadness, six, dizios, qwirkle, looklook, metaforms, equilibrio, rondovario, pomela, skippity” gibi oyunlar olmak üzere 30 farklı oyun ve oyun kuralları anlatıldı.

Ayrıca bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan “Akıl ve Zeka Oyunları Türkiye Şampiyonası Turnuva Oyunları (6 Adet), Ölçme Değerlendirme, Turnuva Organizasyon Bilgisi, Sporcu, Veli ve Hakem İletişim Becerileri eğitimi verildi.

Program hakkında bilgi veren TAZOF Tüm Akıl ve Zeka Oyunları federasyonu İl Temsilcisi Sinan Avşar şunları söyledi; “İlimizdeki ve ilçelerimizdeki (Alaca, Sungurlu, Osmancık) eğitmen ihtiyacının karşılanması ve bu işe gönül vermiş, sahada aktif rol üstlenen, olaya hakim, işin ehli ve en önemlisi federasyon tarafından sertifikalandırılmış eğitmenlerce zeka oyunları eğitiminin yürütülmesihedefimizle bu eğitimi organize ettik.

Artık dünyanın kabul ettiği bir gerçek var. Çabuk öğrenmede geleceğin metodu “Akıl ve Zeka Oyunları” ‘dır. Zekâ Oyunları; kişinin zihnini açan, beyin fonksiyonlarını çalıştıran, öğrenmeyi kolaylaştıran, özellikle çabuk öğrenmeyi sağlayan; bunun yanında dikkat, konsantrasyon, bağlantısal düşünme, geometrik algılama ve görsel zeka becerilerini geliştiren bu yeni dünyanın eğitim metodudur. Bu metot yıllardır gelişmiş dünya ülkelerinde alt yapısı hazırlanarak bir öğreti metodu olarak eğitim kurumlarında her yaş ve seviyede hayata geçirilmiştir. Bizlerde ülkemizde federasyon olarak, ilimizde de temsilciliğimiz olarak bu sorumluluğu üstlenmiş bulunmaktayız. Zeka oyunlarını anlatmaya, tanıtmaya, ilimizde yaygınlaştırmaya kararlıyız.

Ülkemizde zeka oyunları denildiğinde şöyle bir yanılgıya düşülmektedir. Maalesef akıl ve zeka oyunları sıradan bir oyuncak gibi algılanıyor. Oysa akıl ve zeka oyunları oyuncak değildir ve sadece bir oyun da değildir. “Oyuncakla, zeka oyunu arasındaki fark; kurallardır. Kişiye kattığı becerilerdir. Zeka oyunlarının mutlaka kuralları ve bir stratejisi vardır. Akıl ve zeka oyunları; eğlendirici, eğitici, geliştirici materyallerdir. Tüm bunların yanında zeka oyunları başlı başına bir kişisel gelişim eğitimidir” açıklamalarında bulundu.

Eğitime Gençlik Liderlerinden Aslıhan Kaya, Kübra Diç, Leyla Tanrıkol, Ali Şahin ve Gönüllü Gençlik Liderleri; Semih Dumlu, Mustafa Keleş ile SMMM İhsan Eret, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul idarecileri Murat Canbolat, Hüseyin Yavuz ve Fen Bilgisi Öğretmeni Semra Yürürer’in yanı sıra Mehmet Zahit Kotku Camii Müezzini ve Diyanet Gençlik Merkezi görevlisi Murat Arar katıldı.

Eğitim sonrası yapılan sınavı başarı ile geçen kişilere Tazof tarafından “1.Kademe Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni” belgesi verilecek.

Avşar, eğitim programına ziyarette bulunan ve desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu’na, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Şubesi adına ziyarette bulunan Sümeyra Tozlu’ya teşekkür etti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Heri Haber 2016